Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  Muhteşem Yüzyıl'da Pargalı nasıl öldürülecek

  Muhteşem Yüzyıl'da Pargalı nasıl öldürülecek

  Muhteşem Yüzyıl'da çanlar Pargalı İbrahim Paşa için çalıyor...
  • 10.01.2013 - 12:18
  Muhteşem Yüzyıl'da Pargalı nasıl öldürülecek

  Muhteşem Yüzyıl da Pargalı nasıl öldürülecek #1

  ENSONHABER.com / DETAY HABER  Bu sezon Star TV ekranlarında yayınlanan ve tartışmalara konu olan Muhteşem Yüzyıl'da Pargalı İbrahim Paşa önümüzdeki hafta yayınlananacak bölümde idam edilecek.

  ASLAN TERBİYECİSİ VEZİRDİR

  Dizi fanatikleri Pargalı'nın idamının nasıl gerçekleşeceğini merak ederken, tarihi kaynaklarda Osmanlı'nın dönüm noktarından biri olan idamla ilgili farklı görüşlere yer veriliyor. Dizinin dün yayınlanan bölümünde deşifre olan belgede Pargalı'nın, "Osmanlı'ya hükmeden aslandır. Onun terbiyecisi de Vezilerleridir" sözleri ortaya çıktı. Pargalı'nın Fransız elçiye böyle bir şey söylemiş olması Kanuni'yi adeta bitirdi.

  Muhteşem Yüzyıl'da Pargalı için karar verildi

  Muhteşem Yüzyıl da Pargalı nasıl öldürülecek #2

  KADI EFENDİ'DEN İLGİNÇ ÖNERİ

  Daha önce Pargalı'nın hayatını kendi koruması altına alan ve bu yönde bir ferman yayınlayan Kanuni, öğrendiği gerçeklerden sonra Pargalı için idam kararı aldı. Ancak Kanuni, kendi yayınladığı fermanı çiğnememek için Mehmet Ebussuud Efendi'ye giderek bu meseleye çare bulmasını istedi. Kadı Efendi de, kişinin uyurken yarı ölü olduğunu, Pargalı'nın katlinin Kanuni uyurken gerçekleşirse vacip olabileceğini açıkladı.

  PARGALI NASIL ÖLDÜRÜLECEK?

  Padişah bir ramazan akşamı İbrahim Paşa'yı iftara çağırır. Tatlı bir şekilde uzun uzun sohbet ederler.15 Mart 1536 akşamı Kanuni her zamanki gibi İbrahim Paşa'yla akşam yemeği yer. Kanuni Sultan Süleyman, Pargalı'dan o gece sarayda kalmasını ister. Pargalı uzun bir sohbet sonrası uyuması için hazırlanan odaya geçerek tatlı bir uykuya dalar. Pargalı uykuya daldıktan sonra Cellat Kara Ali de odaya girerek yağlı kemendi onun boynuna dolar. Pargalı, Cellat Kara Ali'ye dirense de başarılı olamaz. Yan odadaki Padişah, boğuşma seslerini duyar ve sonucu bekler. Ertesi sabah cesedi sarayın önünde boğulmuş olarak bulunur.

  Sadrazam Damat İbrahim Paşa son nefesini verdiğinde 41 yaşındaydı.

  Görüş Bildir