Dolar
7.6546
0.2948%
Euro
8.9902
0.118%
Altın
1903.9
-0.4439%
Borsa
1091.22
0.3854%
G. Altın
468.081
-0.2973%
Bitcoin
80103
-1.1545%
24ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 24 C
  Nagehan Alçı katil dediği Castro'nun ülkesinde

  Nagehan Alçı katil dediği Castro'nun ülkesinde

  Nagehan Alçı, ve Rasim Ozan Kütahyalı Castro'nun ülkesi Küba'da: Komünist politbüro elitinin keyfi yerinde.
  • 26.07.2012 - 10:05

  Nagehan Alçı katil dediği Castro nun ülkesinde #1

  Daha önce  "Che ve Fidel Castro katildir; Castro diktatör ve canidir" diyen Nagehan Alçı, Castro'nun ülkesi Küba'ya gitti. Eşi Rasim Ozan Kütahyalı'yla birlikte Havana'da geçirdiği 2 günü köşesinde anlattı.

  İşte Nagehan Alçı'nın "Halkını sömüren diktatörün ülkesi Küba" başlıklı yazısı

  HARİTAYI AÇIYORUZ DÜNYAYI GEZİYORUZ

  Uzun bir yolculuğun ikinci yarısının ara bir durağındayız. Üç haftadır Rasim'le beraber dünyanın Türkiye'den epey uzak köşelerinde dolaşıyoruz. Aralarında New York gibi aşina olduklarımız da var, Vera Cruz gibi ismini yalnızca James Bond filmlerinden duyduklarımız da... Haritayı açıyoruz ve bizi heyecanlandıracağını tahmin ettiğimiz yerleri işaretliyoruz. Bu işaretler bazen çok yerinde oluyor, bazen de tuhaf noktalarda bulabiliyoruz kendimizi. Şimdiki gibi mesela...

  KOMÜNİST SİSTEM BİR HALKI NASIL MAHVEDER

  Küba'nın başkenti Havana'da iki gece geçirdikten sonra bir kaç gün dinlenmek için adada başka bir yere gitmek istedik. Küba ile ilgili yazılacak çok şey var. Çoğu hüzünlü şeyler maalesef. Hem totaliter hem de insan doğasına aykırı komünist sistemin bir halkı nasıl mahvedebileceğinin, paylaşmak sözcüğünün burada yalnızca sefaleti ve çileyi paylaşmak anlamına geldiğinin, dünyalar güzeli bir coğrafyaya nasıl ihanet edilebileceğinin ve muhteşem bir şehre kötü bakmanın ne demek olduğunun cevaplarını veriyor Havana.

  CASTRO VE CHE İÇİN AZ BİLE SÖYLEMİŞİM

  Daha önce Che ve Castro ile ilgili söylediklerimin ne kadar doğru olduğunu hatta az bile söylediğimi anlıyorum. Bunun sebeplerini dışarıdan anlatmak yerine seyahat boyunca tuttuğum günlükten parçalar yayınlayacağım. Ancak Havana'dan değil, şu an bulunduğumuz yerden başlayarak...

  DEV, GÜRÜLTÜLÜ, TATİL KÖYÜ

  Buraya dün geldik. Havana'nın kuzey doğusunda, uçakla 50 dakikada ulaşılabilen, ana karaya ince bir yol ile bağlanmış üç küçük adacık Cayo Santa Maria. Ancak küçük adacık deyince akla gelen şeyler burası için geçerli değil. Ada küçük de üzerindeki tesis öyle değil. Kafa dinlemek beklentisiyle geldiğimiz yerde dev bir tatil köyü bulduk. Arjantinliler ve Kanadalıların akın ettiği, animasyonlu, gürültülü bir yer! Deniz desen, rüzgardan gözünü açamadığın boş bir kıyı... Bir de üzerine eşi benzerine Türkiye'de rastlanmayan muson yağmuru başlamasın mı! Dün gece sabaha kadar yıldırımlar ve gökgürültüsüye neye uğradığımızı şaşırdık.

  BURADA HER ŞEY HAYATI ZORLAŞTIRMAK ÜZERE KURULU

   Allah'tan kitaplarımız var ve bir de Küba'nın muhteşem florası... Burada her şey hayatı zorlaştırmak üzerine kurulu. Devlet işletmesi denen akıl dışı modelin saçmalığını bir kez daha anladım. Bir sorunun mu var? Odadan resepsiyonu arayamazsın. Misafir hizmetlerinin resepsiyonla bağlantısı yok. Yürüyüp gideceksin afet gibi yağan yağmurun altında. Telefon mu edeceksin? Parasını ödeyerek odadan etmek olmaz! Sıraya girip kulübeden edeceksin!

  KARAYİPLER USULÜ KOMÜNİZM KÜBA'YI MAHVETMİŞ

  Castro'nun 'Karayipler Usulü Komünizm'i mahvetmiş Küba'yı. Bu öyle bir sistem ki ayakta durmak için kapitalizmin en vahşisine, en zalimine izin vermiş. Bütün oteller devlete ait. Çalışanlar devlet memuru. Aldıkları maaş yaklaşık aylık 20 dolar. Bunu Küba pesosu olarak alıyorlar. Biz turistlerin kullandığı para birimi ise Peso Convertible. Bu da 1 dolardan biraz fazla. Yani Kübalılar başka bir para ile yaşıyorlar ve o paranın reel karşılığı neredeyse yok.

  KOMÜNİST POLİTBÜRO ELİTİNİN KEYFİ YERİNDE

  Otellerdeki bir öğün yemeği bile karşılamıyor aylık maaşları. Kendi topraklarında halkını adeta köleleştirmiş Fidel Castro. Güya eşitlikçilik uğruna halkın neredeyse tamamını yoksullukta, sefalette eşitlemiş. Tabii bazı devlet seçkinleri ve yakınları daha eşit!. O ufacık komünist politbüro elitinin keyfi yerinde.

  KOMÜNİST KAPİTALİZM

  Bu manzara karşısında insanın isyan etmemesi imkansız. Turistlerin bıraktığı en basit bahşiş bile Kübalılar için çok büyük para. Bu da tabii o paraya ulaşmak için her türlü yolun kapısını açıyor... 5 dolar bahşiş alabilmek için her şeyi yapabilecek bir insan malzemesi oluşturmuş buradaki 'komünist kapitalizm'! Bu manzara karşısında insan çok utanıyor... Halkını bu şekilde sömüren diktatör Castro'ya lanet okuyor...

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir