Euro
10.9556
-1.63%
Dolar
9.4344
-1.57%
Altın
548.3
-1.55%
Borsa
1.507
0.93%
Bitcoin
596.800
-2.64%
13ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 13 C
  Nazlı Ilıcak'tan bir Mevlana gafı daha

  Nazlı Ilıcak'tan bir Mevlana gafı daha

  Daha önce Can Dündar'ın yazısını Mevlana sözleri diye köşesine taşıyan Ilıcak yine faka bastı..
  • 30.07.2012 - 10:05

  Nazlı Ilıcak tan bir Mevlana gafı daha #1

  Sabah Gazetesi Yazarı Nazlı Ilıcak, Türkiye Gazetesi yazarı Muammer Erkul'un 2000 yılında kaleme aldığı 'Su Gibi' isimli yazıyı aynen kopyalayıp Mevlana'nın yazısı gibi yayınladı. 4 Ocak 2000 yılında Türkiye Gazetesi'nde yayınlanan bu yazısının 12 yıldır internet sitelerinde dolaştığını belirten Erkul "Yazının başlığını değiştirip yayınlıyorlar. Bir dergiye başka bir kişinin ismi yazılıp kapak yapıldı. Kitaplara alındı" diye konuştu.


  NAZLI ILICAK AYNI HATAYI DAHA ÖNCE DE YAPMIŞTI

  MEVLANA'NIN YAZISI DİYE VERDİ

  Ilıcak'ın köşesinde yazını görünce çok şaşıran Erkul, bu düşüncesini Twitter'de paylaştı. Erkul, "Sevinsem mi üzülsem mi? Nazlı Ilıcak Sabah Gazetesi'ndeki köşesinde SU GİBİ yazımı (Muammer Erkul'a ait) Mevlana'nın diye yayınlamış..." dedi.

  İŞTE ILICAK'IN KÖŞESİNDEKİ O YAZI

  Mevlana'nın su felsefesi
  Bir an için su olduğunu düşün...
  Su gibi özel, su gibi yararlı ve su gibi çok, tükenmez. İnanıyorum ki gerçekten de öylesin.
  Ama ister çeşmelerden dökül, ister göklerden yağ, ister nehirler dolusu ak... Dibi olmayan bir kovayı asla dolduramazsın.
  Yani, seni dinlemeyenlere sesini asla duyuramazsın. Unutma, daha çok bağırdığında daha çok dinlenmezsin; gürültünün parçası olursun yalnızca.
  Suyun yakınında olanlar, suyu en az içenlerdir. Çünkü "Su nasılsa burada, gerek yok ki suyu kana kana içmeye" diye düşünürler.
  Tıpkı, sesini sürekli duyanların, bir süre sonra seni dinlemedikleri gibi.
  Ormanda hiçbir hayvan, ırmağın gürültü koparan yerinden su içmeye çalışmadı şimdiye kadar. Hepsi, hep, sabahın en sakin anını bekledi, suyun durgun yerlerini bulabilmek için. Gittiler, sakin sakin ihtiyaçlarını giderdiler.
  Onlar için en uygun olan, kendi istedikleri zamandı.
  Sen hep bir su olduğunu düşün.
  Su gibi güzel, su gibi vazgeçilmez.
  Ve su gibi bir hayat kaynağı olduğunu düşün. Ama su gibi yaşatıcı ol.
  Su gibi yıkıcı, sürükleyici ve öldürücü değil. Su isen, tarlalarını basma insanların, yuvalarını yıkma, ocaklarını söndürme. Sana "felâket" denmesin.
  Su isen, bir bardağa sığ ki damarlara girebilesin. Su gibi özel, su gibi güzel, su gibi yararlı, su gibi gerekli, su gibi bitmez tükenmez olduğunu unutma. Ayrıca, su gibi sakin olabileceğin gibi, su gibi "kıyametler" koparıcı olabileceğini de asla aklından çıkarma. Vadiler varken önünde ve ovalar varken, yayılabileceğin küçük ırmaklara ayırabiliyorsan kendini ve bardaklara bölebiliyorsan, hayat verirsin çevrene.
  Yoksa hep duyulmayan, dinlenmeyen, korkulan ve kaçılan birisi olursun, hırçın seller, afetler gibi. Tercih hep elindeydi ve hep "senin" ellerinde olacak. Ya dilini tutmayı öğreneceksin, ya da hiç durmadan konuştuğun için, yalnızca bomboş anlamsız sesler çıkartan birisi olduğunu zannettireceksin çevrendeki insanlara.
  Ama asıl yapman gereken şu değil mi? Düşüneceksin ne zaman, ne söyleyeceğini. Düşüneceksin, kimin dinleyip dinlemediğini, kimin anlayıp anlamadığını. Düşüneceksin, anlatmak istediklerinin ne kadarını anlatabildiğini. Hatta, anlayanların anladıklarının da senin anlattıklarının ne kadarı olduğunu düşüneceksin.
  Konuşmak için en uygun zamanı bekleyecek, en az ama, en uygun sözcükleri seçmeye çalışacaksın. Yolcuların, önceden aldıkları biletleri ceplerinde olduğu halde, saatlerini kontrol ederek, zaman yaklaştığında, vapurun kalkacağı iskelede hazır olmaları gibi, sen de fikrini bildireceğin kişinin "kıyıya yanaşmasını" bekleyeceksin.
  Demeyeceksin, "Ben canım isteyince giderim iskeleye, vapur da o saniyede gelmek zorunda." Demeyeceksin,"Ben aklıma geleni, geldiği biçimde söylerim, karşımdaki de değil duymak, değil dinlemek, anlattığımdan bile fazlasını anlamak zorunda." Keşke öyle olsaydı. Keşke haklı olsaydın, ama maalesef gerçek bu değil. Ağzını açıp"Şelaleden dökülen suyu" içmeye çalışan bir tavşan gördün mü hiç? Ya da önüne çıkan ağaçları sürükleyen selden susuzluk gidermeye uğraşan bir ceylan gördün mü? Kaplanlar bile içebilmek için suyun durulmasını bekler, beyni olan her canlı gibi.
  Haydi. Sen şimdi "Su olduğunu" düşün ve kendini "Su gibi" hisset.
  Su gibi özel, su gibi güzel, su gibi berrak, su gibi yararlı. Su gibi hayat kaynağı ve su gibi bitmez tükenmez olduğunu hatırla. Ama yine su gibi "küçük bir bardağın içine" sığdır ki kendini, girebilmeyi öğren insanların damarlarına.
  Hayat ver, yardımcı ol, vazgeçilmez ol.
  (Veysel Eroğlu'na teşekkürler)

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir