O canavarı adıyla sanıyla yazın

O canavarı adıyla sanıyla yazın

Gaziantep'te doktor Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından öldürüldüğü haberi Türkiye'yi yasa boğarken bu konu ile ilgili en sert tepkiyi gösterenlerden biri de Habertürk yazarı Fatih Altaylı oldu. Altaylı bugün kaleme aldığı köşe yazısında olayı farklı bir boyutuyla değerlendirdi.

İşte Altaylı'nın o yazısı;

O olayı duydunuz muhakkak. Gaziantep'te bir "alçak", 85 yaşındaki dedesi kalp ameliyatı sonrası öldü diye, ameliyatı yapan doktoru bıçaklayarak öldürdü.
Yazacaklarım için kimse kusura bakmasın, öfkem burnumda. Dünden beri kuduruyorum.

YAPTIKLARI İŞ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

Doktorluk en zor ve en şerefli mesleklerden biri. Sadece bugün değil, binlerce yıldır. Kabilelerde doktor yerine geçen büyücüler, kabile şefinden bile üstünmüş. Öyle bir iş doktorluk.

İçlerinde iyisi var, kötüsü var elbet. Paragözü var, gözütoku var. Ama hepsi hayat kurtarıyor. Bazen hata yapsalar da, yaptıkları iş her şeyden önemli. Ama bu memlekette doktor olmak salaklık. Bir yandan sistemin çektirdikleri, diğer yandan "hayvan" bile denmeyecek yaratıkların yaptıkları.

ARKADAŞIM DOKTORLUĞU BIRAKMIŞTI

Hatırlarsınız, birkaç yıl önce dünyanın en önemli doktorlarından biri, Profesör Göksel Kalaycı da bir hastasının yakını tarafından öldürülmüştü.
Darp edilen, canını zor kurtaran pek çok doktor var. Sınıf arkadaşlarımdan biri, mecburi hizmetini yaptığı bir Güneydoğu ilinde acile getirilen bir hastayı kurtaramadığı için saldırıya uğramış, arka camdan kaçıp hayatını kurtardıktan sonra doktorluğu bırakmıştı.

Vaka çok.

TAM BİR REZALET

Doktorlarımız hayat kurtarmaya çalışırken hayatlarından oluyorlar.
Gaziantep'teki olay da tam bir "rezalet". 85 yaşında kalp hastasını ameliyat ediyor genç doktor. Hasta ölüyor. O yaştaki adam belli ki son çare olarak ameliyat edilmiş. Belli ki, ameliyat etmeseler zaten ölecek.

Ama 17 yaşındaki hasta yakını, gencecik doktoru bıçaklıyor ve öldürüyor.
Öldürdüğü doktorun kılı etmeyecek bir "canavar" tarafından. Ve doktorun arkasında minicik bir çocuk ve bir eş kalıyor. Tabii bir de oğullarını doktor yetiştirmek için uğraşmış bir ana baba. Gazeteler haberi verirken yasa gereği katilin adını "M.G." olarak yazdılar. Ama bence hata.

ADIYLA SANIYLA YAZIN

O "canavarı" adıyla, sanıyla soyadıyla yazmak lazım. Yazılsın ki, her doktor alıp o adı bir kenara kaydetsin. Kaydetsin ki, nasılsa bir gün er ya da geç önlerine gelip yatacak. Suratına baksınlar. Ve tükürsünler o surata. Tedavi niyetine. Ve bıraksınlar orada öylece. Doktor katilini.