Euro
10.3298
-0.04%
Dolar
8.6517
0.02%
Altın
494.83
0.01%
Borsa
1.41
0.81%
Bitcoin
285.495
1.63%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Özkök'ten muhtar bile olamaz açıklaması

  Özkök'ten muhtar bile olamaz açıklaması

  Dönemin Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Özkök, "muhtar bile olamaz" başlığına açıklama getirdi.
  • 10.09.2013 - 10:46

  Özkök ten muhtar bile olamaz açıklaması #1

  Ertuğrul Özkök, Tayyip Erdoğan'ın cezaevine girmesiyle başlayan yasaklı dönemle ilgili olarak Hürriyet'in attığı "Muhtar bile olamaz" başlığı üzerine açıklama yaptı.

  6 MADDELİK AÇIKLAMA YAZISI

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hemen her televizyon programında Hürriyet'in attığı "Muhtar bile olamaz" başlığını dile getiriyordu. Dönemin Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni olan Ertuğrul Özkök, o başlığı Radikal'in manşet olarak kullandığını hatırlatarak 6 maddede açıklama yazısı yazdı. İşte Özkök'ün 6 maddelik o açıklaması;

  -BİR: "Muhtar bile olamaz" başlığı manşet değil, tek sütunluk bir analizdi.

  Aynı cümle o gün Radikal gazetesinde 9 sütun manşetti.

  Nedense, hep akla Hürriyet'in tek sütunluk analizi geliyor.

  -İKİ: Radikal gazetesinde o haberi yazan arkadaşımız Adnan Keskin bugün Taraf gazetesinde çalışmaktadır ve Türkiye'nin en iyi yargı gazetecilerinden biridir.

  -ÜÇ: O analiz doğruydu. Erdoğan'ın, Türk Ceza Kanunu'nun 312'nci maddesinden aldığı o ceza, kendisine, muhtarlık dahil, her türlü seçilme yolunu kapatıyordu.

  Tek sütunluk başlık altında yapılan analiz, hiçbir yorum yapmadan, sadece o maddenin emrettiği hususların alt alta yazılmasından ibaretti.

  Kanunun maddeleri açıktı ve evet o gün için "muhtar bile seçilemezdi".

  Peki öyleyse, "muhtar bile seçilemeyecek" bir insan, nasıl milletvekili seçilip Başbakan bile oldu.

  -DÖRT: O da çok açık: 2003 yılında, o gün parlamentodaki ikinci parti olan CHP'nin desteğiyle hem sicil affı çıkarıldı hem de 312'nci madde değiştirildi ve Erdoğan ancak bu değişiklik sayesinde milletvekili seçildi, Meclis'e girdi ve Başbakan oldu.

  -BEŞ: 22 Nisan 1998 günkü Hürriyet ve Radikal gazetelerine bakıldığı takdirde, benim, Mehmet Yılmaz'ın ve İsmet Berkan'ın Erdoğan'a verilen bu mahkûmiyet kararını eleştiren ve yanlış olduğunu açıkça savunan yazılar yazdığımızı görebilirler.

  -ALTI: 2003 yılında Erdoğan'ın yeniden seçilmesi için yapılacak değişikliklere en büyük desteği veren gazetelerin başında Hürriyet ve Radikal vardı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir