Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Pargalı İbrahim Hürrem Sultan'a aşıktı

  Pargalı İbrahim Hürrem Sultan'a aşıktı

  Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu'ndan tartışma yaratacak iddia..
  • 17.01.2013 - 12:32
  Pargalı İbrahim Hürrem Sultan'a aşıktı

  Pargalı İbrahim Hürrem Sultan a aşıktı #1

  Star Tv ekranlarında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinin dün akşam yayınlanan yeni bölümüne Pargalı İbrahim Paşa'nın idam sahneleri damga vurdu. Ekran başındakileri duygulandıran bu sahne, tarihçileri de ikiye böldü. Tarihçiler idam sahnesinin gerçekle ilişkisi olmadığını savunarak, Pargalı'yı öldüren cellatları ninjalara benzetti.

  Pargalı İbrahim'ın idam sahnesi 

  Pargalı İbrahim Hürrem Sultan a aşıktı #2

  TARTIŞMA YARATACAK İDDİA

  Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, katıldığı bir televizyon programında Pargalı İbrahim Paşa'nın öldürülüşüyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Pargalı İbrahim Paşa'nın Hürrem Sultan'dan nefret etmesini karşılıksız aşka dayandıran Bahadıroğlu, Meşhur târihçi Solakzâde'nin bir kitabında, Pargalı'nın Hürrem'e olan karşılıksız aşkını ima ettiğini söyledi.

  HÜRREM, PARGALI'NIN AŞKINI FARK ETTİ

  'Hürrem ile Pargalı'nın birbirlerinden nefret etmelerinin sebebi nedir?' sorusuna Bahadıroğlu şöyle cevap verdi: "Mesela tarihçi Solakzâde, Pargalı'nın Hürrem Sultan'a olan karşılıksız aşkını ima ediyor. Aralarındaki nefret Solakzâde'yi doğrular gibidir. Büyük aşklar büyük nefretlerden doğar derler. Ancak Hürrem Sultan'ın gözü Kanuni'den başkasını görmüyordur. Bu benim kanaatim çünkü Kanuni'nin yanında erkek olarak Pargalı'yı beğenmek çok mümkün değil. Pargalı ufak tefek, süzgün yüzlü. Hürrem bu aşkı hissetmiştir. Tabiatıyla çok zeki bir kadın dır ve bunu muhtemelen kendi oğlunun lehine kullanmaya çalışmıştır. Çünkü oğlunu padişah yapmak istiyor. Bunu çok doğal buluyorum çünkü oğlunu padişah yapamazsa ölecek, böyle bir kader var Osmanlı'da. Saray Mahidavran'ın oğlu Mustafa'nın padişah olması için çalışıyor. Pargalı'nın suçlarından biri de o, yanlış ata oynamak. Sarayda'Mustafa padişah olacak' diye söyleniyor. Bu Şehzade Mustafa'nın de aleyhine oluyor. Maalesef onun da kellesi gidiyor."

  PARGALI KARŞILIK GÖREMEDİ

  İbrahim Paşa'nın Hatice Sultan'a yoğunlaşmasının nedenini Hürrem Sultan'dan karşılık görememesine bağlayan Bahadıroğlu,"Pargalı'nın Şehzade Mustafa'ya yoğunlaşmasının, Hürrem Sultan'dan karşılık görememesinden kaynaklandığını zannediyorum. Aşkına karşılık bulamaması işi intikama dönüştüyor, Hatice Sultan ile evleniyor. Pargalı'nın Hatice Sultan ile evlenmesinde aşk yoktur. Orada politik yaklaşım vardır. Kanuni İbrahim'e, 'Seni eniştem olarak görmek istiyorum' demiştir. Padişah ile Paşa birbirlerine çok yakınlardır. Kanunu hakikaten Paşa'ya çok güveniyor. O güveni belki o aşkla boşa çıkarıyordur" şeklinde konuştu.

  BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA

  'Pargalı'nın bu aşkı bardağı taşıran son damlalardan biri olabilir' diyen Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, "Çünkü Kanuni dünyanın soluğunu dinleyen bir adamdır. Dünyanın soluğunu dinleyebilecek bir istihbarat örgütünü yöneten bir insan. Rodos'un soluğunu dinlerken, Avusturya'nın soluğunu dinlerken kendi sarayında olup bitenlerden haberdar olmaması ancak aptal olmasıyla mümkündür ki; Kanuni çok zeki bir padişah. Bu aşkı başlangıçta ciddiye almamış olabilir" ifadelerini kullandı.

  Görüş Bildir