Dolar
7.3159
0.3456%
Euro
8.6033
0.8285%
Altın
2032.64
-0.1179%
Borsa
1065.06
0.4214%
G. Altın
478.059
0.1907%
Bitcoin
85990.15
1.8751%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Pargalı'dan sonra sıra çocuklarında

  Kanuni, Pargalı İbrahim Paşa'nın neslini yok etmek için çocuklarını da öldürtecek..
  • 17.01.2013 - 12:43
  Pargalı'dan sonra sıra çocuklarında

  Pargalı dan sonra sıra çocuklarında #1

  Okan Yalabık'ın canlandırdığı Pargalı İbrahim Paşa, Muhteşem Yüzyıl dizisinin ilk bölümünden bu yana Hürrem Sultana karşı aldığı tavır ve imzaladığı anlaşmalar ile dikkat çekiyordu. Peki ama Pargalı İbrahim Paşa tarihte gerçekten neler yaşadı?

  USULLERE UYULMADI

  Pargalı, frenk, damat, makbul ve maktul lakaplarıyla anılan Pargalı İbrahim Paşa 1521'de Belgrad'ın fethinde görev aldı. 1522'de Rodos seferine katıldı. 1523'te o zaman ki usullerden çok farklı olarak sırada başka biri var iken sadrazamlığa getirildi.

  Kanuni Sultan Süleyman'ın kardeşi Hatice Sultan o dönemde ailesinin isteği ile İskender Paşa ile evlendirilmişti. İskender Paşa'nın vefatı üzerine, genç yaşta dul kalan Hatice Sultan 1524 yılında İbrahim Paşa ile evlendirildi. Hatice Sultan'ın Sadrazam İbrahim Paşa'dan 3 çocuğu olmuş. Bunlardan ilki Mehmet Şah doğumundan hemen sonra hayatını kaybetmişti.

  BİR ÇOK ESER İNŞA ETTİRDİ

  13 sene sadrazamlık yapan ve Farsça, Rumca, Sırpça ve İtalyanca bilen İbrahim Paşa, bugün Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan İbrahim Paşa Sarayından başka, İstanbul Mekke Selanik, Hezergrad (Razgrad) İbrahim Paşa Camii ve Kavala'da Cami Mescid Mektep Medrese Zaviye Hamam ve Çeşme gibi eserler inşa ettirmiş ve bunlara vakıflar tahsis ettirmiştir.

  BAĞDAT'IN FETHİNDE GÖREV ALDI

  Pargalı İbrahim Paşa Mısır'da asayişi sağlamakla görevlendirildi ve kendisine Mısır Beylerbeyi unvanı verildi. Macaristan seferine katıldı ve Mohaç Savaşının kazanılmasında önemli rol oynadı.Daha sonra Anadolu'daki isyanları bastırmakla görevlendirildi. Anadolu'da aldığı tedbirlerle isyanları sona erdirdi.
  I. Viyana Kuşatması ile sonuçlanan 2. Macaristan seferine katıldı. Avusturya İmparatorunu Osmanlı Sadrazamına eşit sayan 1533 tarihli İstanbul Antlaşması'nın müzakerelerini yürüttü. Safevilere karşı düzenlenen Irakeyn seferine katıldı. Tebriz'i aldıktan sonra Kanuni'ni kuvvetleri ile birleşti ve Bağdat'ın fethinde görev aldı.

  PARGALI'NIN SONUNU GETİREN 4 UNSUR

  İbrahim Paşa, Irakeyn Seferi sırasında yaptığı bazı uygulamalar sebebiyle Padişahın güvenini kaybetti. Kimi kaynaklarda, İbrahim Paşa'nın elde ettiği ayrıcalıklar sonucunda, pek çok kararı kendi başına buyruk verdiği savında bulunulmaktadır. İbrahim Paşa'nın çöküşüne ortam hazırlayacak dört temel unsurdan söz etmek mümkün... Bunların ilki Paşa'nın iktidar hırsıdır ki, yabancı elçilerin İbrahim Paşa'yla görüşmelerine ilişkin hazırladıkları raporlarda bu açıkça bellidir.

  HIRSI GÖZÜNÜ KÖR ETTİ

  Tarihte olduğu gibi Muhteşem Yüzyıl dizisinde de Hürrem Sultan'ın sayesinde Kanun Sultan Süleyman'ın eline geçen Fransızlarla yapılan Kapitülasyon anlaşmasındaki ağır sözlerde işte tam da bu hırsı gözler önüne sunuyor. Kanuni Sultan Süleyman, devletin en yüksek makamına çıkardığı Pargalı Damat İbrahim Paşa'nın ölçüyü kaçırdığını ilk defa Bağdat görevi esnasında Serasker Sultan sıfatını kullandığını öğrendiğinde düşünmeye başlamıştır.

  HÜRREM SULTAN FAKTÖRÜ

  Elbette ki Hürem Sultan'ın İbrahim Paşa'yı kendisine bir tehdit olması da İbrahim Paşa'nın ölüme giden yolu hızlandırmıştır. Hürrem Sultan alttan alta İbrahim Paşa'nın kuyusunu kazmış, yaptığı tüm hataları Padişaha bildirmiştir.

  Muhteşem Yüzyıl tutkunlarının hafızalarına kazınan İskender Çelebi'nin idamı ve bu idam sahnesinden sonra Kanuni Sultan Süleyman'ın İbrahim Paşa'ya bedduasını sizlere de hatırlatmak istedik. İşte bu sahnede İbrahim Paşa'nın idamına neden olan sebeplerden biridir. Çünkü Padişah İskender Çelebi'nin idamından dolayı kendini suçlu hissetmiş ve Pargalı İbrahim'in de aynı ecelle ölmesini dilemiştir.

  CESEDİ SARAYINDA BULUNDU

  15 Mart 1536'da Kanuni Sultan Süleyman kararını vermiştir. İbrahim Paşa'yı iftar yemeğine davet eder. Uzun uzun sohbet ederler, sohbetin ardından İbrahim Paşa'nın o akşam sarayda kalmasını ister. Pargalı İbrahim Paşa aslında o gece olacakların farkında değildir. O gece odasında boğularak öldürülür. Ertesi sabah cesedi sarayın bulunur.

  SIRA ÇOCUKLARINDA

  Hatice Sultan bu acının ardından evlat acısını tekrar tadar. Çünkü Kanuni Sultan Süleyman, İbrahim Paşa'nın neslinin devam etmesini istemez. Ve İbrahim Paşa'nın çocuklarını da öldürtür. Hatice Sultan İbrahim Paşa'nın ve çocuklarının ölümünden 2 yıl sonra hayata gözlerini kapar.

  Boğdurularak öldürülen sadrazam Pargalı İbrahim Paşa'dan sonra hiç evlenmemiştir. 1538'de vefat etmiştir.

  Görüş Bildir