Euro
15.3797
-0.95%
Dolar
13.5626
-0.79%
Altın
776.2
-0.33%
Borsa
1.81
0%
Bitcoin
758.842
5.14%
5ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 5 C
  TRT WORLD yayın hayatında

  TRT WORLD yayın hayatında

  TRT'nin İngilizce yayın yapacak kanalı TRT WORLD'ün test yayınına başlaması dolayısıyla, kanalın Ulus'taki binasında tören düzenlendi.
  • AA
  • 19.05.2015 - 07:01

  Kanalın tanıtım videosunun gösterimiyle başlayan törende konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, TRT'nin Türkiye'de ilk yayıncı kuruluş olduğunu hatırlatarak, bundan 51 yıl önce yayın hayatına başladığını söyledi.

  Türkiye'nin son dönemde "sessiz devrim" denilen reformlar gerçekleştirdiğini dile getiren Akdoğan, "TRT de aslında devrim niteliğinde adımlar atıyor. Büyük bir değişim, dönüşüm gerçekleştiriyor. Bunu her faaliyetiyle görüyoruz. Bugün 14 kanalımız var ve 15'inci kanalımız TRT WORLD kuruluyor" diye konuştu.

  TRT WORLD yayın hayatında #1
  Törene katılan TRT'den sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan stüdyoları da gezdi. TRT Genel Müdürü Şenol Göka (sağda), TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren (ortada)

  Akdoğan, TRT'nin bugüne kadar sektörde öncü olduğuna ve çok sayıda kişiyi yetiştirdiğine işaret ederek TRT'nin belgesel, haber, müzik, çocuk ve diğer alandaki kanallarının başarılarına değindi.

  "TRT tek kanalken, nasıl tek kanal sorumluluğu ile hareket ettiyse bugün de kamu yayıncısı olarak aynı sorumluluk bilinciyle hareket etmektedir" diyen Akdoğan, TRT'nin kanallarını sayarak, bunlara TRT WORLD'ün de eklendiğini aktardı.

  TRT World Tanıtım HD

  ''HER ŞEYİN TEMELİNDE İNSAN VARDIR''

  Akdoğan, "TRT WORLD, Türkiye'nin mesajını bütün dünyaya ileten bir kanal olacak" dedi.

  Son dönemde bir algı operasyonu, savaşı yaşandığını belirten Akdoğan, artık uluslararası odakların, güçlerin iletişim üzerinden bir algı operasyonu yürüttüğünü söyledi.

  Akdoğan, bu algı operasyonlarında Türkiye'nin menfaatlerini, imajını koruyabilmenin, itibarını yüksek tutabilmenin aynı zamanda bütün kurumların topyekün kamu diplomasisi faaliyeti yürütebilmesinden geçtiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

  "Böyle baktığımızda TRT WORLD de Türkiye'yi anlatan, Türkiye'nin tezlerini anlatan ve menfaatini koruyan bir yayıncılık yapacaktır. Elbette insan, yayıncılığın odağında, merkezinde olacak. Bugün dünyada aslında ıskalanan, ihmal edilen de insandır. Hayatın merkezine maalesef insan yerleştirilmiyor. Küresel sistem içerisinde belki de en fazla ihmal edilen insandır ve insan olarak bakılmamasıdır birçok meseleye. Yani Gazze'de üzerine bomba yağdırılan çocuk insandır, Suriye'de katledilen 300 bin kişi, Mısır'da darbeyle devrilen milletin seçilmiş siyasetçileri, Cumhurbaşkanı insandır ama bu insanı görmeyen, duymayan, işitmeyen, umursamayan bir anlayış var. İşte aslında TRT WORLD'ün yapmaya çalıştığı tekrar insaniyeti, insani değerleri, vicdani değerleri hatırlatmak. Eğer biz vicdanımız, kalbimizin sesini dinlersek işte o zaman insanı yeniden keşfeder ve yeniden buluruz. Bakın biz büyük bir medeniyet inşa ettik. Onun ilk adımı insanın inşasıdır. Sonra toplumun, devletin, medeniyetin inşası. Her şeyin temelinde insan vardır. Onun için ecdadımız 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' demiştir."

  TRT WORLD test yayınına başladı İZLE

  "DÜNYANIN 5'TEN BÜYÜK OLDUĞUNU HERKESE GÖSTERECEK"

  Akdoğan, küresel sistem içerisinde eksik olan parçanın insani perspektif olduğunu vurgulayarak, kanalın bu açıdan da önemli katkılar yapacağını aktardı.

  TRT Haber'in bu açıdan Türkiye'de bugün bir numaralı haber kanalı olduğunu kaydeden Akdoğan, "TRT WORLD inşallah dünyada ilk sıralarda bir haber kanalı olacaktır ve dünyanın 5'ten büyük olduğunu herkese gösterecektir. Yani TRT WORLD'ün yayın hayatına başlaması, bütün bölge ülkeleri, halkları açısından önemli bir çıkış noktası olacaktır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

  Akdoğan, kanal için bugün atılan küçük adıma gelene kadar sarf edilen emeklerden bahsederek çok titiz bir çalışma yürütüldüğünü, "Bir kanalımız daha olsun" diye açılmayan TRT WORLD'ün dünyaya bir katkıda bulunmak için girişilen serüven olduğunu sözlerine ekledi.

  TRT GENEL MÜDÜRÜ GÖKA

  TRT Genel Müdürü Şenol Göka ise kanalın bugünlere gelmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek, Akdoğan'ın şu ana kadar aldıkları yolda hem önlerini açtığını hem de işlerini kolaylaştırdığını söyledi.

  Göka, "İnşallah bundan sonra da gerek bu kanalın başarısında gerek TRT'nin atacağı adımlarda aynı şekilde kendisi hep bizimle olur ve bundan sonra da inşallah sağlam bir şekilde daha hızlı yol alırız" dedi.

  TRT WORLD yayın hayatında #2

  ''DÜNYADA POZİTİF DEĞİŞİMİN HABERCİSİ OLACAĞIZ''

  TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren ise yaklaşık bir yıldır devam eden heyecanlı bir maratonda geldikleri son noktayı paylaşacaklarını belirterek, "Bugün burada yeni bir dünya markasının doğumuna şahitlik edeceğiz" dedi.

  Türkiye'nin konumu itibarıyla dünyanın kaderini değiştiren olaylara, savaşlara, yıkımlara, acılara, krizlere, sevinçlere, hüzünlere daha doğrusu habere herkesten daha yakın olduğuna dikkati çeken Eren, devraldıkları manevi miras ve yaradılış gayelerinin kendilerine yüklediği sorumluluğun insanı her şeyin merkezine koyan bir anlayışı sahiplenmeyi zorunlu kıldığını ifade etti.

  Eren, çıktıkları heyecanlı yolculukta uzun bir yolu geride bıraktıklarını anlatarak, "Habercilik gibi büyük sorumluluk taşınan bir alanda yayıncılık anlayışımızla ezberleri bozacak, ortaya koyduğumuz yeni bakış açısı ile dünyada pozitif değişimin habercisi olacağız. TRT WORLD olarak görülmesi ve duyulması gerekenden daha fazla şey olduğuna inanıyor ve haberin merkezine ayrım yapmadan insanı koyacağız" değerlendirmesini yaptı.

  İbrahim Eren, "Küçük görülen yerler, durumlar, öyküler ve insanlar... Biliyoruz ki birilerinin dünyasında önemsizleştirilen ve ötekileştirilen bu unsurların hikayeleri büyük. Biz bu büyük hikayelerdeki haberi yakalayacak, mazlumların ahına tercüman olacağız. Tüm bunları yapabilmek için her şeye sahibiz" ifadelerini kullandı.

  İstanbul TRT WORLD merkez stüdyolarında, küresel haber kanallarıyla yarışacak ve hatta kendilerini daha avantajlı konuma taşıyacak teknolojik donanıma, altyapıya ve dijital olanaklara sahip olduklarının altını çizen Eren, dünyayla iletişimlerini güncel tutacak, haberin kaynağına daima yakın olmalarını sağlayacak küresel haber ofislerine, kendileriyle aynı inançta olan, aynı değerleri paylaşan, dünyayı değiştirebileceklerine inanan, küresel vicdan sahibi, gerçek basın emekçilerine sahip olduklarını bildirdi.

  Eren, "Ve en önemlisi küresel oyunu bozacak, gerçeği aydınlık ve ulaşılır kılacak, değişimi başlatacak ve başarıya ulaştıracak sağlam bir iradeye sahibiz" ifadesini kullandı.

  Kanalın yayın politikasına, hedef grubuna, marka anlayışına, görsel kimliğine, grafiğine, logosuna değinen Eren, kanalın Kuala Lumpur, Washington ve Londra'da da stüdyolarının kurulduğunu söyledi.

  AKDOĞAN STÜDYOLARI GEZDİ

  Akdoğan, tören sonrası etkinliğin yapıldığı alandan yürüyerek TRT WORLD'ün stüdyolarına geçti. Burada stüdyoları inceleyen Akdoğan, Eren'den bilgi aldı.

  Törene, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya ve bazı medya kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

  TRT WORLD

  Habercilik alanında Türkiye'yi dünyada temsil edecek TRT WORLD, bu alanda dünya markası olma hedefiyle yola çıktı.

  Kurumsal rengini "turkuaz" olarak belirleyen kanal, bünyesine BBC, CNN, ve EL Cezire gibi kanallarda çalışmış, tecrübeli ekran yüzlerini kattı.

  AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

  National Geographic ve Discovery Channel kalitesinde belgesel yapımlara da yer verecek TRT WORLD'ün İstanbul'da olacak merkez stüdyosu Avrupa'nın en büyüğü ve en donanımlısı olacak. Washington, Londra ve Kuala Lumpur gibi merkezlerde kurulacak stüdyolarla yayınların geniş bir alanda verileceği kanalda, 7 gün 24 saat canlı yayın olacak.

  İngilizce yayın yapacak kanal, dünyanın dört bir tarafından muhabirlerin canlı bağlantılarıyla uluslararası ölçekte habercilik yapmayı hedefliyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir