Uğur Dündar: Tarih bu günleri yazacak

Uğur Dündar: Tarih bu günleri yazacak

Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar, Türkiye'nin karanlık bir sonbahara doğru gittiğini söyledi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ve İGC Yönetim Kurulu üyeleri ile sohbet etti. Türkiye'nin karanlık, baskıcı, despotik ve bilinmezlerle dolu bir süreçten geçtiğini ifade eden Dündar, "Çevrede olup bitenler bizi derin derin düşündürüyor. Türkiye'nin Suriye krizinde üstlendiği rol çok sıcak, karanlık bir sonbahara gittiğimizi gösteriyor. Dileriz aklı selim galip gelir ve Ulu Önder Atatürk'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' ilkesi doğrultusunda Türkiye eskiden olduğu gibi komşularıyla barışık günlerine geri döner" dedi.

TARİH BU GÜNLERİ YAZACAK

Ülkenin içersinde bulunduğu ortamda İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin dik duruşunun cesaret verdiğini belirten Dündar, "Türkiye'nin labirentlere sürüklendiği süreçte, özellikle basın özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik girişimlerin inanılmaz boyutlara vardığı, tutukluluk halinin cezaya dönüştüğü hukuk devleti uygulamasında sizlerin mağdur arkadaşların sesi olmanız, sessiz çoğunluğu harekete geçirecek yaklaşımlarınız Türk basın tarihinin çok sık rastlanmasa da unutulmaz örneklerinden birini teşkil ediyor. Tarih bu günleri yazacak. İktidar önünde tapınanları da meslek ilkeleri doğrultusunda dik duranları da yazacak. Tapınak şövalyeleri gibi iktidar önünde eğilenlerin tarihteki yeri ne olacak, dik duranların yeri ne olacak herkes görecek" diye konuştu.

TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Gazeteciliğin evrensel ilkelerine sıkı sıkı sarılarak toplumu bilgilendirmeye devam edeceklerini sözlerine ekleyen Dündar, basın özgürlüğünden doğan sorunların da basın özgürlüğü ile çözüleceğinin görülmesini umut ettiğini söyledi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ise Dündar'ın toplumu aydınlattığını dile getirerek, "Türkiye'de cesareti aklıyla birleştiren kişiliği namusuyla ortaya koyan topluma yol gösteren yazıları yazıyor. Herkesin sustuğu karanlığın çoğaldığı ortamlarda böyle insanların tarihte çok önemli yeri olacaktır" dedi.