taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3581
6.132
1225.69
93446.11
210.575

Musluk suyunun eve geliş süreci

Evinizde her gün elinizi yıkadığınız suyun hangi aşamalardan geçtiğini hiç merak ettiniz mi? 7 maddede bu süreci anlattık...

* Su; bir göl, ırmak ya da barajdan alınır. Çevresindeki araziden süzülerek geldiği için; pislik, zararlı bakteriler, metaller, kimyasal maddeler ya da suya kötü bir tat, görüntü veya koku verebilecek maddeler içerebilir.

* Pislik ve kum taneleri çökeltilir ve su elekten geçirilir.

* Su, klorlanması için bir tankla akıtılır. Klor, sudaki bakterileri öldürür; hayvanlardan ya da bitkilerden gelen küçük organik maddeleri de parçalar.

Musluk suyunun eve geliş süreci

* Su bir sonraki aşamada bir katılaştırma deposuna girer. Orada içindeki katı parçacıkları yok etmek için suya alüminyum sülfat ve bazı başka kimyasal maddeler eklenir. Parçacıklar suyun yüzeyinde kalır ve dışarı atılır.

* Bir karbon filtresi, kötü tadı ve kokuyu giderir. Büyük su arıtma tesislerinde karbon, katılaştırma deposunda eklenir ve sonra çıkarılır.

Musluk suyunun eve geliş süreci

* Su, 'hızlı kum süzgecinden' geçer. Bu bir kat çakılın üzerinde yaklaşık 75 cm'lik iri taneli kum tabakasının olduğu bir süzgeçtir. Bu süzgeçten geçen suyun içindeki kalan bütün parçacıklar temizlenir.

* Böylece temiz su elde edilir ve evlere gönderilir.

Ülkemizde henüz her şehirde olmasa da, birçok şehirde musluktan su içilebilir.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir