taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8765
6.4993
1487.52
94137.22
280.919
46840.6

NASA'nın uzay aracı deprem tespit etti

NASA'nın Mars'a gönderdiği InSight uzay aracı, tarihte ilk defa Mars' ta gerçekleşen bir depremin sesini kaydetti.

Haber Merkezi | 24.04.2019 - 12:20..
Whatsapp ile paylaş

NASA'nın geçtiğimiz yıl kızıl gezegen Mars'a gönderdiği InSight uzay aracı,  Mars'ın yüzeyi ve yer altı yapısını derinden araştırmak için görevlendirildi. Mars'a iner inmez çalışmalara başlayan InSight, öncelikle kızıl gezegenin yüzeyine bir depremölçer indirmiş, ardından da sismometrenin üzerine koruyucu ısı kalkanlarını yerleştirmişti.

NASA, InSight uzay aracının Mars yüzeyinde kaydettiği bazı ilginç sesleri yayınladı. Bilim insanlarına göre bu sesler, Mars'ta gerçekleşen bir deprem sırasında oluştu.

NASA, Mars'taki depremin sesini yayınladı VİDEO

ÇATLAK YA DA METEOR KAYNAKLI OLABİLİR

BBC'de yer alan habere göre; 6 Nisan'da meydana geldiği belirtilen deprem, Dünya ve Ay'ın dışında uzayda tespit edilen ilk yer sarsıntısı oldu. Bilim insanları, sarsıntının gezegenin katmanlarındaki bir çatlaktan ya da bir meteor çarpmasından kaynaklamış olabileceğini söylüyor.

NASA'nın uzay aracı deprem tespit etti

SİSMOLOJİK VERİ TOPLUYOR

InSight uzay aracı Mars'a, geçen kasımda inmişti. InSight, Mars'ın yüzeyi ve yer altı katmanlarındaki sismolojik hareketlerle ilgili veri topluyor. Dünya'nın iç katmanlarındaki sarsıntılarla kıyaslanacak bu verilerin, iki gezegenin nasıl farklı şekilde oluştuğuna ışık tutması bekleniyor.

AY'IN YÜZEYİNDEKİ SARSINTILARA BENZİYOR

Araştırmanın İngiltere ayağının sorumlusu Prof. Tom Pike, "Deprem bir ya da iki büyüklüğünde. Uzaklığı da 100 km civarında olabilir. Kesin veriler yok ama böyle olduğunu tahmin ediyoruz." dedi.

NASA'nın uzay aracı deprem tespit etti

Mars'taki depremin, Apollo'nun sensörlerinin Ay'ın yüzeyinde tespit ettiği sarsıntılarla benzerlik gösterdiğine dikkat çekiliyor.

ÇOK AZ KİŞİ HİSSEDEBİLİR

Dünya'da meydana gelen bir ya da iki büyüklüğündeki sarsıntıları çok az kişinin hissedebileceği belirtiliyor. Bilim insanları şimdi düşük frekanslı sensörün 14 Mart, 10 ve 11 Nisan'da kaydettiği üç diğer sinyali inceliyor. Ancak bu sarsıntıların, 6 Nisan'da meydana gelenden daha düşük çaplı olduğu belirtiliyor.

NASA'nın uzay aracı deprem tespit etti

PROJE İKİ YILDA TAMAMLANACAK

InSight projesinde görevli uzmanlar, gerçek bir sismik hareketten emin olamadıklarını vurguluyor. Ancak uzmanlar, projenin yaklaşık iki yılda tamamlanacağına dikkat çekerek; bu süre içinde Mars'ta daha güçlü sinyaller kaydetme ihtimalleri olduğunu söylüyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir