Petrol
109
-0.03%
Euro
17.4672
-0.34%
Dolar
16.6856
-0.08%
Altın
967.28
-0.27%
Borsa
2405
0.00%
Bitcoin
327.924
-2.87%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Uşak’ın neyi meşhur: Uşak’ın en meşhur yemekleri

  Uşak’ın neyi meşhur, yöresel yemekleri, en ünlü yiyecekleri ve mutfak kültürü burada. Ayrıca Uşak’ın tatlıları, çorbası nelerdir, nesi meşhur anlattık!
  • Özel Yazı
  • 23.05.2020 - 01:38
  Uşak’ın neyi meşhur: Uşak’ın en meşhur yemekleri

  Uşak’ın nesi meşhur, Ege Bölgesi’nde yetişen birbirinden lezzetli otların, sebzelerin ve tahılların türlü türlü şekillerde sofralarda yerini aldığı Uşak mutfağının lezzetlerini bu yazımızda inceledik.

  Uşak’ın En Meşhur Çorbaları, Yemekleri ve Tatlıları

  • Tarhana Çorbası
  • Et Basma
  • Ciğer Sarma
  • Alacatene
  • Döndürme Böreği
  • Demir Tatlısı
  • Cendere Tatlısı
  • Çömlek Kebabı

  Tarhana Çorbası

  Pek çok yörede denk gelebileceğimiz bir lezzet olan Tarhana Çorbasının Uşak’ta yapılış şekli biraz farklı. 20 gün kadar bekletilmiş tarhananın, yeşil biber, kırmızı biber, un, süt, yoğurtla harmanlanması sonucu ortaya çıkmaktadır bu nefis çorba. Yapılması emek isteyen bu çorbanın farkı isteğe göre fasulye ya da nohutla zenginleştirilip servis edilmesi.

  Et Basma

  Uşak’ın nefis yöresel lezzetlerinden biri olan Et Basma, dana kıymadan hazırlanan bir köfte yemeğidir. Uşak halkının sıklıkla pişirdiği bu yemeği, Uşak’a yolu düşenlerin denemesini öneririz.

  Ciğer Sarma

  Sakatat yemeklerinin en lezzetlilerinden olan Ciğer Sarma, Uşak’a özgü meşhur bir lezzettir. Pirinç, kuş üzümü ve baharatlarla hazırlanan iç harcın kuzu ciğer ile sarılmasından ortaya çıkan Ciğer Sarma, tam bir lezzet bombası.

  Alacatene

  Uşak’ta akşam yemeklerinin vazgeçilmezlerin olan bu doyurucu lezzet, mercimek, bulgur ve soğanın harmanlanmasıyla hazırlanmaktadır.

  Döndürme Böreği

  İsteğe göre peynirli ya da ıspanaklı yapılabilen bu el açması börek Uşak’ta çay saatlerinin ve kahvaltıların sevilen lezzetlerinden.

  Demir Tatlısı

  Adını yapımında kullanılan ve tatlıya şeklini vermeye yarayan demir kalıptan alan bu tatlı, hazırlanan hamurun şekillendirilip kızartılmasından sonra şerbetlenmesiyle hazırlanmaktadır.

  Cendere Tatlısı

  İncecik açılan hamurunun içinin ceviz ile doldurulup rulo yapılmasıyla hazırlanan tatlı, iki ucundan büzülerek fırında kızarana kadar pişirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Piştikten sonra da şerbetlenen tatlı baklavaya benzemektedir.

  Çömlek Kebabı

  Parça koyun etlerinin domates, biber, taze soğan, salça ve suyla bir araya gelmesiyle hazır edilen bu lezzet çömleklerde pişirilerek servise hazır hale getirilmektedir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir