taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9194
6.6451
1341.05
90787.01
254.783

Nimara Mağarası artık aşk ilanları sergileniyor

12 bin yıl öncesinden insan izlerine rastlanan Nimara Mağarası içindeki korkuluklar, kimliği belirsiz kişiler tarafından sökülüp duvarlara yazı yazıldı.

DHA | 19.05.2019 - 15:36..
Whatsapp ile paylaş

Marmaris'in kuzeybatısındaki, karayolu ile 24 kilometre ve deniz yoluyla 14.4 deniz mili mesafedeki Adaağzı mevkisinde bulunan, 1999 yılında keşfedilerek arkeolojik ve doğal sit alanı ilan edilen Nimara Mağarası'na, insan eliyle verilen zarar artıyor. Tarihe ışık tutan mağaranın duvarlar,ı geçmiş yıllarda olduğu gibi yine kimliği belirsiz kişiler tarafından yazı tahtasına çevrilmeye devam ediyor.

Nimara Mağarası artık aşk ilanları sergileniyor

HER GEÇEN GÜN YAZILAR  ARTIYOR

Çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği mağaranın duvarlarına geçmişte kimliği belirsiz kişilerce yazılan yazılara, her geçen gün yenileri ekleniyor.

Mağaranın duvarlarına kesici aletlerle kazınan, oje ve sprey boyalarla yazılan 'aşk, tanrı, Allah ve çeşitli tarihler' gibi ifadeler ve sevgiliye yapılan aşk ilanları, tepkilere neden oluyor.

Mağranın 30 metre kadar içine girilebilmesi için konumlandırılan ahşap korkuluklardan 4'üne de sökülerek, zarar verildi.

Ayrıca yakındaki ormanlık alanda da tarihi eser için çok sayıda kaçak kazı çalışması yapıldığı ortaya çıktı. Milli Parklar Müdürlüğü sınırları içinde bulunan, Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğundaki mağaradaki bu durumla ilgili yetkililer ise bir açıklama yapmadı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir