Dolar
7.1883
-0.5575%
Euro
8.5093
-1.1971%
Altın
2061.89
-0.0649%
Borsa
1034.87
0.0454%
G. Altın
475.75
-0.7671%
Bitcoin
84584.54
-1.1423%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  GM tartışmalı soğutma sıvısını kullanmakta kararlı

  GM araçlarında, Honeywell ve DuPont’un ürettiği daha çevre dostu olan sıvıyı kullanmakta kararlı olduğunu söyledi
  • 07.01.2013 - 11:34
  GM tartışmalı soğutma sıvısını kullanmakta kararlı

  GM tartışmalı soğutma sıvısını kullanmakta kararlı #1

  Bir GM yöneticisi, Alman otomobil üreticisinin HFO-1234yf isimli soğutma sıvısı hakkında bu iddiaları ortaya atmasının ardından, GM'nin ek kaza testleri ve ayrıca bilgisayar yazılımları gerçekleştirdiğini belirtti. Ağustosta Daimler mühendisleri bir kaza testini simüle etmişler ve soğutma sıvısıyla kompresörden çıkan yağın karıştığında, motorun sıcak yüzeyinde tutuşabildiğini ve zehirli bir gaz açığa çıkarabildiğini fark etmişlerdi.

  Ama GM'nin yeni soğutma sıvılarından sorumlu mühendislik müdürü Curt Vincent, Daimler'in iddialarına karşı çıkıyor.

  Vincent Automotive News'e yaptığı açıklamada, "Kaza testleri, bilgisayar simülasyonları ve termal analiz yaptık ve hiçbir sorun görmedik. Birçok araştırmacı Daimler'in bulgularını tekrar etmeyi denedi, ama hiçbiri endişe yaratacak bir şey bulamadı." dedi.Vincent bu açıklamayı yapsa da Daimler ve Volkswagen AG soğutma sıvısını kullanmayı ertelediler.

  Bloomberg News'in haberine göre, Daimler ürünü içeren Mercedes araçlarını geri çağırırken bir Volkswagen sözcüsü de şirketin "ikinci bir açıklamaya kadar" ürünü kullanmayacağını söyledi.

  Hem GM'den Vincent, hem de Honeywell Başkan Yardımcısı Terrence Hahn, 13 otomobil üreticisinden oluşan bir araştırma konsorsiyumunun, HFO-1234yf'nin güvenlik tehlikesi oluşturmadığına dair önceki bulguları onayladığına dikkati çektiler.

  Daimler'in endişelerini dile getirmesinden sonra konsorsiyum bulgularını yeniden incelemiş.

  ''GÜVENLİ OLMAYAN ÜRÜNÜ SATMAYIZ''

  Hahn şöyle dedi: "Onu kendimiz test ettik. Güvenli olmayan bir ürünü satmayız. Maddenin kullanımının güvenli olduğuna kesinlikle inanıyoruz."

  HFO-1234yf atmosfere sızarsa, ozona zarar vermesi ihtimali daha düşük olduğu için diğer soğutma sıvılarına göre daha tehlikesiz kabul ediliyor.

  EPA'ya göre, HFO-1234yf'nin küresel ısınma potansiyeli çoğu klimada kullanılan, HFC-134a'ya göre yüzde 99,7 daha az.

  EPA, HFO-1234yf'nin kullanımını zorunlu tutmuyor, ama bu sıvıyı kullanmaya başlayan otomobil üreticileri küresel ısınmayı etkileyen emisyonların azaltılması için, kurumdan fazladan kredi alacak.

  Avrupa Birliği'nde otomobil üreticilerinin 1 Ocak itibariyle yeniden tasarlanmış araçlarında çevre dostu soğutma sıvısına geçmeye başlamaları gerekiyor.

  Avrupa Birliği ve ABD'de kullanılması onaylanan HFO-1234yf, Honeywell Transportation Systems ve DuPont Co. tarafından üretiliyor.

  Görüş Bildir