Dolar
7.9706
0.4132%
Euro
9.4393
0.5089%
Altın
1909.82
0.3004%
Borsa
1195.75
-0.2144%
G. Altın
489.855
0.7952%
Bitcoin
103114.22
-0.4162%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Google'ın yeni nesil sürücüsüz otomobili

  Google, Toyota Prius’un ardından sürücüsüz test araçlarına bir yenisini ekledi: Lexus RX450h.
  • 14.08.2012 - 12:41
  Google'ın yeni nesil sürücüsüz otomobili

  Google ın yeni nesil sürücüsüz otomobili #1

  ABD’nin Nevada ve Florida eyaletlerinde test edilen ve sürücüsü 500 bin km yol kat eden Prius’un ardından, Google sürücüsüz araçlarını bir üst seviyeye çıkarma kararı aldı. Bu kapsamda modifiye edilen Lexus RX450h, karlı yollarda, onarım-bakım yapılan otoyollarda ve çok sayıda uyarı sinyalinin bulunduğu güzergahlarda test edilecek. Google mühendisleri, daha zorlu yollarda sınav verecek olan Lexus RX450h otomobilinin, benzin ve elektrikle çalışan hibrit bir otomobil olması sebebiyle çok iyi bir tercih olduğunu belirtti. Analistler ise dünyanın en büyük arama motoru olmasının yanı sıra, yazılım ve mobil cihaz sektöründeki yatırımlarıyla büyük paralar kazanan Google ’ın sürücüsüz otomobillerle ne amaçladığını tam olarak anlayabilmiş değil. Birçok uzman, Google’ın geleceğin teknolojilerine yatırım yaparak şimdiden öncü olmak istediğini ve kullanıcılarıyla bağını daha da güçlendirmek istediğini düşünüyor.

  ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ ETME İSTASYONLARI

  Google’ın elektrikli ulaşım araştırmaları biriminin başında bulunan Rolf Schreiber, geçtiğimiz ay San Antonio kentinde düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada, Google kampüsüne çalışanların kullanması için 387 tane Birinci ve İkinci seviye elektrikli araç şarj cihazı yerleştirdiklerini söyledi. Schreiber, amaçlarının bu tür yatırımlarla Silikon Vadisi ’ndeki yetenekli ve çalışkan teknoloji uzmanlarının ilgisini çekmek olduğunu belirtti. Autobloggreen sitesinden John LeSage, Google’ın uzmanlaştığı birçok alanın ardından geleceğin ulaşım sistemlerini geliştirmeyi amaçlıyor olabileceğini belirtti ve mobil cihazlarla kullanılabilecek bir teknolojinin akıllı bir yatırım olabileceğini savundu.

  EN İYİSİNİ AMAÇLIYORUZ

  LeSage, sürücüsüz otomobil yatırımının Google ’ın şirket politikasıyla da uyuştuğuna dikkat çekerek geçtiğimiz hafta şirketin blog sayfasında yayımlanan bir açıklamayı hatırlattı: “En iyi teknoloji, insanların hayatlarını daha güzel kılandır ve biz sürücüsüz otomobil projemizle kesinlikle en iyisini amaçlıyoruz. Gelişmiş bilgisayar bilimi kullanarak otomobil sürmeyi daha güvenli ve eğlenceli kılmaya çalışıyoruz.”

  Görüş Bildir