Petrol
76.27
-1.17%
Euro
19.6906
0.52%
Dolar
18.6427
0.05%
Altın
1.072
0.11%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
324.350
1.80%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C
  Haliç'te fakir Formula'sı

  Haliç'te fakir Formula'sı

  İstanbul'da Haliç, modifiye araç tutkunlarının uğrak yerlerinden biri olmaya devam ediyor.
  • 30.09.2013 - 07:45

  Haliç te fakir Formula sı #1

  İstanbul sokaklarında modifiye araçlarla gösteri ve yarış yapan gençler yine buluştu. Polisin 'Formula' isimli operasyonla gözaltına aldığı bu gençler kim? Kuralları ne? Nasıl buluşuyorlar? Sabah'tan Emir Somer, modifiye aracıyla haliçte toplananların arasına girdi.

  'BAYAN MİSAFİR' KURALI

  Yarışlar, farklı mahalleler arasındaki 4'er kişilik gruplarla organize ediliyor. Bir araçta en az iki kişi bulunuyor. Yaşları 18'den küçük olan otomobil ve hız tutkunlarının, 'Büyük Abiler' olarak adlandırdıkları tanınmış ve hızlı sürücüler, toplanma noktalarına girişlerinde izleyicilerin alkışlarıyla karşılanıyor. Yarışlar internet üzerinden iletişime geçilerek organize ediliyor. Kurdukları gruplara üye olmak için yöneticilerle tanışmış olup, onların süzgecinden geçmeniz gerekiyor. Genellikle yaz aylarında sezonluk olarak yarışlar organize ettikleri belirlenen gruplar arasında bir takım ilginç ve radikal kurallar mevcut. Mesela her grubun bir sezon içerisinde yarışlara dahil olmak veya izlemek için bayan misafir getirme zorunluluğu var. Amaçları ise yarış alanlarını renklendirmek, güven ortamı yaratmak, yarış tutkunları arasında coşkuyu artırmak. Kızlar, eğer isterse yarış öncesinde alanda paten kayabiliyor, bisiklete binebiliyor.

  19.00: İLK HAZIRLIKLAR

  'Sütlüce MiniaTürk Yanı Otoparkı'nda sürücüler araçlarının kapılarını açık bırakmış, bagajlarındaki dev hoparlörlerden yükselen seslere yol vermiş. Bir tarafta Cengiz Kurtoğlu, diğer tarafta One Direction çalıyor. Kurallar yavaş yavaş uygulanmaya başlanmış; araçlar geri geri park edilecek, bagajlar açık olacak, araçların önlerinde kimse durmayacak.

  20.00: LASTİK DEĞİŞTİR

  "Beyler, 12 anahtarı olan var mı?" İşte yüksek sesle gelen bu soru, lastik değişimi için... Özel 'Drift' ve 'Patinaj' lastikleri takılıyor, normal lastikler ise bagajlara kaldırılıyor. Araçlarda çok titiz bir hazırlık var. Siliyor, parlatıyor ve gövde gösterisi yapıyorlar. Aralarında '4 bin lira' değerinde olan otomobile '25 bin lira' masraf yapan sürücüler bile mevcut...

  21.00: ÇIĞLIK ÇIĞLIĞA

  21.20'de bir grup yöneticisi yüksek sesle bağırıyor: 'Araçları içeriye alalım.' Demir sürgülü yarım kapılar, 18 yaşından küçük izleyiciler tarafından açılıyor, araçların biri çıkarken diğeri içeri giriyor. 'Drift' şovlarına başlamadan önce, rölantide ilerleyen araçlarının kapılarını açarak kaputun üzerine çıkan sürücüler de var. Amaç, yine gövde gösterisi. Otoparkın geniş bölümünü egzoz dumanları ve balata kokusu kapladığında, alanın 1-2 adım içerisinde dahi olsanız, can güvenliğiniz ortadan kayboluyor.

  22.00: KARAKOLDA

  Geceyi ise yola pusu kuran sivil ekipler noktalıyor. 34 aracı bağlayan polis, 64 modifiyeli otomobile de ceza kesiyor. 4 kişi ehliyeti kaptırırken, üç kişi 'polise mukavemet'ten gözaltında.

  EMNİYET: 'ASLA TAVİZ VERMEYİZ'

  Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri ise,'Çevreye rahatsızlık veriyorlar. İnsanlar sürekli olarak yetkili birimlere şikâyetlerde bulunuyor. Bizler de görevimiz gereği gerekli işlemleri yapmak durumundayız. Geçtiğimiz hafta 10 yaşında alkollü bir sürücü yakalandı. Hiç düşünmeden insanların can güvenliğini tehlikeye atıyorlar. Trafikte bekleyen veya ışıklara takılan normal araç sürücülerine yollarda yarış teklifi ediyorlar. Asla müsaade edemez ve taviz veremeyiz. Trafikteki her candan sorumluyuz' dedi.


  Görüş Bildir