Hyundai'nin tasarımlarına 3 ödül

Hyundai'nin tasarımlarına 3 ödül

Bu yıl Alman Tasarım Konseyi tarafından ikincisi organize edilen Automotive Brand Contest'te (Otomotiv Markaları Yarışması) Hyundai'nin yeni yıldızı i30 "En İyi İç Mekan" ve "En İyi Dış Tasarım" ödüllerini alırken Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan i-oniq de "En İyi Konsept" kategorisinde tasarım ödülüne layık görüldü.

Yeni jenerasyon i30 için oldukça önemli olan bu zafer, aynı zamanda Hyundai'nin Avrupalı müşterilere karşı verdiği sözleri yerine getirdiği anlamına geliyor. Hyundai'nin Almanya-Rüsselsheim'daki Tasarım Merkezi'nde hazırlanan i30'un dış tasarımı, markanın gelişmiş akıcı tasarım felsefesini gözler önüne sererken aynı zamanda duygulara hitap etmesi ve dururken bile sergilediği dinamik yapısıyla öne çıkıyor. Hyundai'nin yeni i30'daki tasarım başarısı sadece dış görünümle değil, kabin içindeki çizgileriyle de tescillenmiş oldu. Eski nesil i30'un gelişmiş iç mekanını ele alarak daha da ileriye taşıyan Hyundai, en az dışardaki ihtişam kadar kabinde de kaliteli malzemeler kullandı ve üstün görsel bir etki sağlamış oldu. Böylece konseyin oylamalarındaki en önemli iki alanda en yüksek puanları toplamış oldu.

Hyundai'nin konsey tarafından ödüle layık görülen bir diğer ilgi çekici modeli ise i-oniq konsepti oldu. Aynı i30 gibi Rüsselsheim'da hazırlanan ve markanın gelecekte izleyeceği yol hakkında ipuçları sunan i-oniq, sürücü odaklı kabiniyle öne çıkarken aynı zamanda yolcular için yüksek düzeyde konfor sunmasıyla da dikkat çekiyor. Hyundai i-oniq'in konsey tarafından ön plana çıkarılan tasarım unsurlarının başında dış dizaynda yumuşak hatları kaslı bir yüzeyde birleştirmesi ve fütüristik iç mekan tasarımı gösterildi.
Hyundai Motor Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı ve COO'su Allan Rushforth, "Alman Tasarım Konseyi tarafından onaylanan bu ödüller, tasarım açısından Hyundai'nin son yıllarda gösterdiği gelişiminin başka bir kanıtı. Dizayn olarak akıcı tasarım felsefesiyle şekillenen modellerimiz, markamızın gelişimini desteklemiş ve başarımızı perçinlemiştir. Ayrıca modellerimizin duygusal anlamda da etkiler bırakacağını biliyoruz. Model yelpazemizde Avrupalı müşterilerimizin istek ve arzularına fazlasıyla karşılık verebilecek en güzel örnek şüphesiz yeni nesil i30'dur" yorumunu yaptı.

Hyundai, 2011 yılında birincisi düzenlenen yarışmada da yine Avrupalı tüketici için Avrupa'da hazırlanan i40 Wagon ile "En İyi Dış Tasarım" ödülünü kazanmıştı. Automotive Brand Contest tarafından ödül kazanan tüm modeller, bağımsız uzmanlar tarafından bir panelde seçiliyor. Jüri üyeleri otomotiv tasarımcıları, gazeteciler, akademisyenler ve CEO'lardan oluşuyor.