Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
377.733
2.41%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  İlk yerli araba 'Devrim'e ilgi büyük

  Türkiye'nin ilk yerli otomobili "Devrim"i sergilendiği TÜLOMSAŞ'taki müzede görmek için, 9 ayda yaklaşık 105 bin kişi ziyarette bulundu.
  • AA
  • 17.01.2019 - 15:07
  İlk yerli araba 'Devrim'e ilgi büyük

  Kapsamlı bakımının tamamlanmasının ardından 3 Mart 2018'de ziyarete açılan "Devrim Otomobili Müzesi" yoğun ilgi görüyor.

  İlk yerli araba Devrim e ilgi büyük #1

  9 AYDA 105 BİN ZİYARETÇİ

  Aradan geçen yaklaşık 9 aylık sürede 105 bin civarında kişinin ziyaret ettiği müzede, otomobilin yapımında kullanılan kaynak motoru, matkap ve torna tezgahları, yapım aşamalarının çekildiği fotoğraf makinesi, kumpas, pergel, cetvel, çizim masası, kireç taşından maketi, yedek parçalar, Sivas'ta demir yollarında dökülmüş orijinal motor bloku ve çalışmaların görselleri de bulunuyor.

  İlk yerli araba Devrim e ilgi büyük #2

  İLK YERLİ OTOMOBİL

  Yaklaşık 200 Türk mühendis ve işçisinin emeğiyle "siyah", "beyaz", "mavi boncuk" ve "gecekondu" isimleri verilerek 4 adet üretilen ve daha sonra adı "Devrim" konulan aracın tarihe, "Türkiye'nin ilk yerli otomobili" olarak geçmesi de ziyaretçilerin ilgisini artırıyor.

  Özellikle yerli otomobil üretimine ilişkin atılan somut adımların ardından, "Devrim" daha fazla ilgi görüyor.

  İlk yerli araba Devrim e ilgi büyük #3

  ÖĞRENCİLER 'DEVRİM'İ GÖREREK ÖĞRENECEKLER

  TÜLOMSAŞ ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birlikteliğinde hazırlanan "Eskişehir yerli değerleri ile buluşuyor" projesi hayata geçirildi.

  Proje kapsamında yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerle, kentte eğitim gören 7 bin 993 öğrencinin müzeyi ziyaret etmesi hedefleniyor.

  Ankara'dan gelen ve müzeyi ziyaret eden Buğra Doğanay, Devrim otomobilinin Eskişehir'de sergilendiğini öğrendiğini, bunun için geldiklerini belirterek, arkadaşlarıyla birlikte yerinde görmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

  Berkay Yılmaz ise Devrim otomobilinin öyküsünü daha önceden bildiğini, yerinde görmenin heyecanını yaşadığını ifade ederek, "Bu ülkede zor şartlar altında çok şeyin başarıldığını gördük. Gurur duyduk. Daha fazla çalışmamız gerektiğini ve ülkemizin değerlerine daha çok sahip çıkmamız gerektiğini bu geziyle öğrenmiş olduk." dedi.

  İlk yerli araba Devrim e ilgi büyük #4

  'DEVRİM'İN HİKAYESİ

  Eskişehir Demiryolu Fabrikaları'nda Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in talimatıyla üretilen 4 "Devrim" otomobili, 1961 yılında trenle Ankara'ya götürüldü. Demiryolu kanunları gereği deposuna az akaryakıt konulan Devrim, Gürsel'in test amacıyla kullandığı sırada benzini bitip, durdu. Bunun ardından trenle Ankara'dan Eskişehir'e getirilen Devrim, bir süre fabrika içinde kullanıldı.

  129 GÜN İÇERİSİNDE TÜM PARÇALARI İLE YERLİ OLARAK ÜRETİLDİ

  TÜLOMSAŞ'ta sergilenen 0002 şasi ve 0002 motor numaralı Devrim, lastikleri ile ön ve arka camı dışında tamamen yerli olarak 4.5 ayda üretildi.

  İlk yerli araba Devrim e ilgi büyük #5

  Uzun ve kısa farları ayakla çalışan, kontak anahtarı ve manuel olarak da çalıştırılabilen Devrim, bu özellikleriyle de dikkati çekiyor. Bin 250 kilogram ağırlığında ve saatte maksimum 140 kilometre hız göstergesine sahip Devrim'e güvenlik gerekçesiyle benzin konulmuyor, otomobil aküsü sökülü halde bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir