Tofaş'tan iki yeni otomobil için büyük yatırım

tofaş.jpg

Tofaş'tan yapılan açıklamada, "Şirketimiz Yönetim Kurulu, üretimine 2016 yılında Tofaş Bursa fabrikasında başlanması ve 2016-2023 yılları arasında yaklaşık 700.000 adet araç üretilmesini hedefleyen, sedan modeli ile aynı platformu kullanarak üretilecek olan Hatchback ve Station Wagon olmak üzere iki yeni model araç için toplam 520 milyon dolar tutarındaki yatırım projesinin onaylanmasına karar vermiştir."denildi.

CARİ AÇIĞIN AZALMASINI SAĞLAYACAK

Yatırım kararını açıklayan Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Yeni Doblo, Yeni Sedan otomobil ve şimdi de bu iki yeni modelle birlikte Tofaş’ın yatırım tutarının toplam 1,4 milyar dolara ulaştığını, Türkiye’yi 2023 vizyonuna; yani dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına taşıyacak yapı taşlarından birinin sanayi gücümüzü geliştirmek olduğunu her fırsatta vurguladıklarını belirtti. Koç ayrıca, "Bu yeni otomobil yatırımlarımızın Tofaş’ın ihracatına ivme kazandırırken, taşıdığı ihracat potansiyeliyle ülkemizin cari açığının azaltılmasına da pozitif katkı sağlayacağı inancındayım” diye konuştu.

ÖNEMLİ KISMI İHRAÇ EDİLECEK

Tofaş CEO’su Kamil Başaran, global rekabet yolculuğunda Tofaş’ın güçlenerek yol aldığını belirtirken, “Yeni Doblo’yu 2015 yılının başında, Yeni Sedan modelimizi de 2015’in son çeyreğinde pazara sunmayı hedefliyoruz. Bugün sizlere açıkladığımız biri hatchback diğeri station wagon modellerimizin üretimini de 2016 programımıza aldık. Yeni model projeleri kapsamında, 2016-2023 yılları arasında 700 bin araç üretimi hedeflendi. Bu iki modelin de önemli kısmını ihraç etmeyi planlıyoruz.” dedi.

araç.jpg

ÖNCELİKLİ HEDEF İHRACATI ARTIRMAK

Tofaş tarafından dün KAP’a gönderilen “3. Çeyrek Finansal Sonuçları” açıklamasına da değinen Başaran, “Daralan pazar şartlarına rağmen, istikrarlı bir çizgide ilerliyoruz. İlk 9 ayda 5,2 milyar TL ile geçtiğimiz yıla paralel bir satış geliri elde ettik. Yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ihracat geliri ve 400 milyon dolar tutarında dış ticaret fazlasıyla ülke ekonomisine katma değer yaratmayı sürdürdük. Finansal olarak güçlü bir firma olmanın avantajlarını yeni yatırım olanaklarıyla değerlendiriyoruz. Yeni projelerimizle global pazarın daha aktif bir oyuncusu olarak, daha fazla ihracat geliri elde etmek öncelikli hedefimiz” ifadelerini kullandı.