Euro
15.3762
-0.34%
Dolar
13.4512
-0.50%
Altın
788.0080
-0.21%
Borsa
2,086.60
0.66%
Bitcoin
579.000
-1.26%
4ºC
İstanbul
Güneşli 4 C
  Türkiye'nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak

  Türkiye'nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak

  İstanbul Park içinde kurulan dev oto pazarı İPOP, Türkiye'de birçok ilke imza atmaya hazırlanıyor.
  • Özel Haber
  • 18.08.2015 - 11:58

  ENSONHABER.com / Harika Pelin Ertürk İntercity, İstanbul Park içinde kurduğu Türkiye’nin en büyük oto pazarıyla bir ilk olacak. Araç kiralama işine yeni bir boyut kazandırarak Türkiye’de ilk kez operasyonel filo kiralama modelini getiren sektör lideri Intercity şimdi de 2. El Oto Pazarı anlayışına İPOP ile yeni bir soluk getiriyor.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #1

  İPOP 9 EYLÜL'DE KAPILARINI AÇIYOR

  İPOP yani İstanbul Park Oto Pazarı adıyla faaliyete geçecek proje 9 Eylül'den itibaren kapılarını ziyaretçilerine açacak. İçerisinde araç alım-satıma dair A'dan Z'ye her şeyin düşünüldüğü, misafirlerin ağırlanacağı kafeteryalara kadar hiçbir detayın atlanmadığı İPOP'ta ulaşım açısından da müşterilerine birçok kolaylık sağlanıyor.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #2

  OTO PAZARININ AVM'Sİ

  Pazarlama ve Satış Direktörü Cevat Kabataş Türkiye'de bir ilk olan ve kendi deyimiyle oto pazarının AVM'si olan bu proje ile ilgili tüm soruları Ensonhaber.com'dan Harika Pelin Ertürk'e anlattı.

  Türkiye'nin en büyük oto pazarı İPOP

  İşte ropörtajdan satır başları;

  TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK VE EN MODERN OTO PAZARI

  -İstanbul Park Oto Pazarı'nın diğer oto pazarlarından farkı nedir?

  "Kısa adıyla İPOP bir çok ilki içinde barındırıyor. Öncelikle, Türkiye'nin en büyük ve en modern oto pazarı. 70 bin metrekare alan üzerinde konumlandırılmış vaziyette. Aynı alan içerisinde 3.100 araç kapasiteli alım-satım veya takasın olabileceği bir oto pazarı ve 2 bölümden oluşuyor.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #3

  BİREYSEL VE GALERİDEN ALIM-SATIM MÜMKÜN

  Bu bölümlerden biri Türkiye'nin en önemli markalarının ana bayilerinin 2. el otomobillerinin olacağı bölümden oluşuyor. Toplam 57 galeri ve bin araçlık bir park alanı. Diğer tarafta da vatandaşların kendi araçlarını alıp satabilecekleri veya takas edebilecekleri 1.100 araçlık bir alan söz konusu. Dolayısıyla bu haliyle Türkiye'nin en büyük açık oto pazarı."

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #4

  -Şehir dışından gelen bir alıcı veya satıcı için ne gibi kolaylıklar sağlanıyor?

  "İPOP konum itibariyle baktığımızda bütün ulaşım noktalarının kesişim yerinde bulunuyor. 3. köprü bağlantı yolları dahi bizim çok yakınımızdan geçiyor. TEM bağlantı yoluna neredeyse sıfır mesafesindeyiz. Sabiha Gökçen Havalimanı'na 5 dakika mesafedeyiz. Dolayısıyla biz sadece İstanbul'un yada Anadolu yakasının oto pazarı değil Türkiye'nin oto pazarı olacağız."

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #5

  ALICI VE SATICILARA ÜCRETSİZ SERVİS HİZMETİ

  "İnsanların buraya çok rahatlıkla ulaşımı sağlayabilmesi için hangi ulaşım aracıyla gelirse gelsin, kendilerini ücretsiz servislerimizle alıp gelip götüreceğiz. Kartal metro çıkışı, Kartal deniz otobüsleri, Yalova feribot bağlantısı, hızlı tren, Sabiha Gökçen Havalimanı, Viaport AVM, Ataşehir'deki otobüs terminalleri gibi ulaşım noktalarınan alıp geri götürme işlemlerini de yapacağız."

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #6

  -Aracını satmak yada takas etmek isteyen bir müşteriyle süreç ne şekilde işliyor?

  "Burada 2 türlü opsiyon var. Alıcılar için bir tanesi 50 galeriden oluşan yaklaşık bin farklı araç ve modelde Türkiye'nin önemli otomobil bayilerinin 2. el araçları burada olacak bunlardan beğendiği aracı alabilecek. Eğer bu yeterli gelmezse 1100 araçlık vatandaşların kendi araçlarını sattığı alandan da istediği aracı alıp işlemlerini burada gerçekleştirebilecek."

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #7

  ALINAN ARACIN BEĞENİLMEMESİ DURUMUNDA İADE MÜMKÜN

  - Alınan bir aracın beğenilmemesi durumunda iade gibi bir imkan mevcut mu?

  "Evet biz burada bir ilki daha gerçekleşeceğiz. İPOP'ta aldığınız aracı beğenmezseniz değişim garantisi vereceğiz. Bu süreç şu şekilde işliyor; Siz herhangi bir aracı galeriden alıyorsunuz, 10 gün içerisinde  maksimum 2 bin kilometre yapmak koşuluyla herhangi bir şekilde memnun kalmazsanız buraya gelip başka bir araçla değişim şansı sunacağız. Ancak alınan aracın alındığı şekliyle iade edilmesi gerekiyor ve bu işlem bir kez gerçekleşebiliyor."

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #8

  NEDEN HERHANGİ BİR GALERİ DEĞİL DE İPOP'TAN ALINMALI?

  - Peki alıcılar aracını neden herhangi bir galeriden değilde buradan almalı?

  "İnsanlarımızın çok büyük bir kesiminde araç alımıyla ilgili soru işaretleri var. Aldığım galerici güvenilir mi, bir sorunla karşılaşacak mıyım, karşılaşırsam o sorunum düzelecek mi, aracın bana sunulan özellikleri gerçekten denilenle aynı mı? gibi bir çok soru işareti var. Biz burada bütün soru işaretlerini giderecek bir ortam yaratıyoruz. Çünkü buraya gelecek olan 50 tane Türkiye'nin önemli otomobil bayilerinin 2. elleri burada ekspertizini güvenilir bir şekilde yapacakları bi ekspertiz şirketi olacak.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #9

  Diğer taraftan uzatılmış araç garantisiyle araçlarını almış olacaklar ve değişim garantisi olacak. Yani aracı aldınız, herhangi mekanik bir sorun yaşadınız garantisi olduğu için sorunsuz bir şekilde cebinizden bir para çıkmadan bunu sağlamış olacaksınız. Üçüncüsü de değişim şansınız olacak.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #10

  TALEP GELİRSE İHALE İMKANI DA SUNULACAK

  -İhale gibi bir imkan var mı?

  "Şuanda ihale söz konusu değil. Bu biraz pazarın gidişhatı ile ilgili ileride verebileceğimiz bir karar olacak. Eğer bu yönde bir talep gelirse buna da geçiş yapabileceğiz. Ancak şu haliyle biz aslında Türkiye'nin gelişimine ve değişimine ayak uyduramayan oto pazarlarının en modern haliyiz.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #11

  BANKA ŞUBELERİNDEN OTO KUAFÖRÜNE KADAR TÜM İMKANLAR BİRARADA

  "Hepsi bir arada, bütün ihtiyaçlarınız elinizin altında. 2 adet banka şubesi olacak, araç ekspertiz şirketi, lastik alabileceğiniz alan, tamir yaptırabileceğiniz alan, içini yıkatabileceğiniz oto kuaförünün olduğu alan, sigorta şirketlerinin olduğu bir hizmet.. Yani siz buraya geldiğiniz zaman 2-3 saat içerisinde tüm işlemlerinizi yapıp aracınızla birlikte gitme imkanınız olacak.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #12

  İstanbul Park içerisinde Formula 1 pisti var geçmişte Formula 1 yarışlarının yapıldığı bir alan. Bu pistte yılda 200'ün üzerinde aktivite yapılıyor. Bir taraftan birçok organizasyon düzenleniyor. Yine bu yılda uluslararası yarışlar yapılacak. Herhangi bir otomobil markası lansman yapacağı zaman burada lansman yapabilecek. Herhangi bir lastik firması denemelerini burada yapabiliyor."

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #13

  CANLI YAYINDAN TAKİP EDİLEBİLİYOR

  -Canlı yayın ve birebir takip imkanı sunuyorsunuz bu nasıl bir sistem üzerine kurulu?

  "Evet biz yine bu alanda da Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Pazarda 4 adet kamera ile canlı yayın yapacağız. İnsanlar pazara gelmeden de canlı yayından hem pazarın genel durumunu hem de araçlarını görebilecekler.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #14

  ARAÇ ONLİNE SATIŞA DA SUNULACAK

  Pazardaki bir başka yeniliğimizde şu olacak; Siz vatandaş olarak aracınızı satmak veya takas yapmak istiyorsunuz, 30 lira gibi bir ücret karşılığında numaralı alana aracınızı çekeceksiniz, görevli arkadaşlarımız aracınızın içten ve dıştan fotoğraflarını çekerek aracınızla ilgili bilgileri alacak. Bu bilgilerle www.ipopturkiye.com sitemizden de tüm Türkiye'ye online satış yapma imkanı sunacağız.

  Yani aracınızı fiziken getiriyorsunuz bu şekilde satma şansınız var diğer taraftan da tüm Türkiye'ye bu aracınızı online olarak satabiliyorsunuz. Aracınız pazarda durduğu sürece web sitemizde de olacak. Bu imkan da Türkiye'de yapılan ilklerden bir tanesi.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #15

  TÜRKİYE'NİN 2. EL OTOMOBİL NABZI İPOP'TA TUTULACAK

  Biz pazara gelen bütün araçların verilerini tutacağımız için gerek galeriler gerekse açık alan pazar tarafında İPOP Türkiye'nin otomobil pazarıyla ilgili 2. el araç alım satımının bir anlamda nabzını tutacak. Burası bir barometre olacak. Hangi modeller talep görüyor, pazardaki hareketlilik durumu nedir, ortalama satışlar nedir, hangi modeldeki fiyat aralığı nedir? gibi bir çok datanın da sahibi olacağız.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #16

  MİSAFİR İÇİN BİN ARAÇLIK ÜCRETSİZ PARK ALANI

  -Araçla gelen misafirler için park alanı var mı?

  "Klasik oto pazarlarında yaşanan sıkıntılardan biri de aracınızla gelirseniz aracı park etme alanı sıkıntısı ve bunun ücretli olma sıkıntısı. İPOP'ta bin araçlık ücretsiz park alanımız var. Aracıyla gelenler bu alana ücretsiz bir şekilde araçlarını park edip İPOP içerisinde ziyaretlerini çok rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilecekler.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #17

  -Güvenlik açısından ne gibi tedbirler mevcut?

  İPOP'un yine en önemli farklarından birisi en modern ve altyapısı tamamlanmış bir otopark olması. Bu altyapıdan neyi kastediyoruz; Çok güvenli bir alan, 70'e yakın kamerayla 24 saat izleniyor. Son derece yüksek bir aydınlatmamız var, aynı zamanda fiber optik altyapısı var internet altyapısı son derece güçlü. Herhangi bir elektrik kesintisinde tüm sistemi çalıştıracak jenaratörlerimiz mevcut. Yangın önleme sistemlerimiz, paratonerlerimiz mevcut. İPOP'a giriş ve çıkış plaka tanıma sistemleriyle olacak. Dolayısıyla bu alan içinde hiçbir güvenlik zaafiyeti yok. Akşam belli bir saatten sonra güvenlik ekibi de dahil sisteme müdahale edemiyor. Böylece hem aracı getiren galerici için hem de vatandaş için son derece güvenli bir yer.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #18

  -Peki son olarak İPOP ne zaman faaliyete geçecek?

  "İPOP İstanbul Park Oto Pazarı 1 Eylül itibariyle faaliyete geçmiş olacak. 9 Eylül çarşamba günü resmi açılışını yapmış olacağız. Böylelikle tüm Türkiye'ye bu alanda yeni bir hizmet sunmuş olacağız.

  Türkiye nin en büyük oto pazarı İPOP bir ilke imza atacak #19


  Görüş Bildir