Ahmet Türk: Kürtler Uganda'dan gelmedi

Ahmet Türk: Kürtler Uganda'dan gelmedi

Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Milliyet gazetesinden Namık Durukan'a önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Türkiye'deki Kürtlerin birleşmesini değil; özgürlüğünü savunduğunu belirterek, "Birleşik Kürdistan Kürtlerin intiharı olur" dedi

İşte Ahmet Türk'ün yapmış olduğu açıklamalar;

SIĞINACAK LİMAN DEĞİLMİŞ

Değişen Başbakan'ın kendisi. Erdoğan farklı bir parti olarak ortaya çıktı. 2007 seçimlerinde Kürtler, Başbakan'ı sığınacak bir liman olarak gördü, Kürt sorununa önemli katkıları olacak diye düşünerek oy verdi. Ama Başbakan bugünkü tavrı ile herkesten daha fazla milliyetçi olduğunu ve Kürtlere dost olmadığını söylemleri, tavırları ve icraatları ile ortaya koydu. Artık Başbakan, Kürtlerin sığınacak bir liman olarak gördüğü Başbakan değildir.

DÜĞMEYE BASILMASI LAZIM

Bugün Kürtleri eskisi gibi yönetmeleri mümkün değil. Barışla, diyalogla, Kürtlerin bir halk olduğunu görerek, Kürtlerin taleplerini göz önünde tutarak yeni bir yol haritası için düğmeye basılması lazım.

KÜRTLER TÜRKİYE'DEN

Suriye'de yaşayanların büyük çoğunluğu Türkiye'den giden insanlar. Çoğu Şeyh Sait döneminde, bazı isyanlar döneminde, olaylardan sonra Suriye'ye göç etmiş Türkiye Kürtleridir.

BİRLEŞME İNTİHARI OLUR

Dört parça arasında sınırlar kalksın açıklamamı, Kürdistan kurulsun anlamında söylemedim. Dört parça da özgürleşmeli, dedim. Özgür bir Kürt coğrafyası sınırlar değişmeden de mümkün ve bu halkların yararına. Avrupa'da İtalya, Almanya, Fransa arasında sınırlar tartışması var mı? Dört parçada Kürtlerin birleşmesi, Kürtlerin intiharı olur.

KOMŞUNUZ KÜRTLER OLSUN

Türkiye Cumhuriyeti 'Kürtler kardeşimizdir' diyor. Eğer kardeşinizse, Suriye'de, Irak'ta Kürtlerin bir statüye sahip olması niye sizi rahatsız ediyor? Bir başkası komşunuz olacağına, Kürtler komşunuz olsun.

STATÜ İÇİN BM'YE

Kürtler demokrasiye sahip olmasın diye Türk halkı da demokrasiden yoksun hale gelmiş. BM kararlarıyla bazı düzenlemelerin yapılmasının döneminin geldiğine inanıyoruz. Kürtlerin Ortadoğu'da ne istediğini dünyanın da bilmesi gerekir.

ŞEMDİNLİ'DE SANSÜR

Şemdinli'de yaşananlar halktan, kamuoyundan gizlenmeye çalışılıyor. Bir tarafta demokrasiden söz ederler. Bugün Türkiye'de gerçekten devlet sansürü gerçekleştirilerek, olayları örtbas etmeye veya toplumun gözünden kaçırmaya çalışıyor. Orada adeta 14-15 gündür savaş yaşanıyor.

SEÇMELİ DERS HAKARET

Kürtler bir halktır; Ortadoğu'nun en kadim halklarından biridir. 40 milyon nüfusu olan bir halk. Bugüne kadar eğitim dili yasak, dili yasak, kimliği yasak. Biz Uganda'dan gelmedik ki Türkçe'yi ya da Kürtçe'yi öğrenmeye çalışalım. Anadille bir eğitimin olması lazım. Bu konuda seçmeli dersi gerçekten Kürtlere hakaret olarak değerlendirmek lazım.