Euro
15.2090
0.43%
Dolar
13.4151
0.29%
Altın
790.7330
0.09%
Borsa
1,997.08
-0.85%
Bitcoin
524.353
-7.22%
8ºC
İstanbul
Yağmur 8 C
  Ak Partili vekilin Diyarbakır'daki tabela tepkisi

  Ak Partili vekilin Diyarbakır'daki tabela tepkisi

  Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz: Ne Mutlu Türküm Diyene tabelası anlamsız..
  • 25.08.2012 - 08:38

  Ak Partili vekilin Diyarbakır daki tabela tepkisi #1

  Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, vilayet caddesi üzerinde Diyarbakır'ın sembolü haline gelen karpuz maketi üzerinde bulunan Ne Mutlu Türküm Diyene yazılı tabelayı anlamsız bulduğunu söyledi.

  HaberTürk'e konuşan ve 'Kürtler bu ülkenin asli unsurlarıdır' diyen Beyaz şöyle devam etti:

  NE MUTLU TÜRKİYELİYİM DEMEK DAHA DOĞRU BİR ŞEY

  "Benim dedelerim Sarıkamış ve Çanakkale savaşlarında şehit oldu. Biz Diyarbakır'ın yerli ailesiyiz. Kürtler ve Diyarbakırlılar bu ülkenin asli unsurudur. Ama Kürtüm diyen bir insanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım diyerek kendisini öteki görmemesi lazım. Bir mimar olarak Diyarbakır Valiliği önündeki karpuzu hiç sevmiyorum. Batıda Diyarbakır denildiği zaman akla maalesef karpuz ve terör geliyor. Anadolu'un ilk İslam kenti olan bir yerin karpuz anılması açıkçası zoruma gidiyor. Karpuzun altındaki o amblemleri beğenmiyorum. Ne Mutlu Türkiyeliyim demek daha doğru bir şey."

  BELEDİYE DE TABELA KALDIRMAK İSTİYOR

  Bu arada Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de resmi tören güzergahı üzerinde bulunan ve 1980 askeri darbesi sonrasında asılan tabelayı demir parçalar düştüğü gerekçesiyle kaldırmak istiyor. Tabelanın kaldırılması için Diyarbakır Valiliği'nden izin istediklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Sevinç, henüz izin alamadıklarını valilikten onay gelmesi halinde tabelayı kaldıracaklarını belirtti.


  Görüş Bildir