Petrol
114.1
-0.04%
Euro
16.32
0.48%
Dolar
15.60
0.37%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
476.968
-3.34%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C
  Arınç: Öcalan'a sekretarya konusu doğru bir konu değil

  Arınç: Öcalan'a sekretarya konusu doğru bir konu değil

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Abdullah Öcalan'a sekretarya konusu hakkında "Sekreterya konusu doğru bir konu değil" dedi.
  • 23.10.2014 - 11:42

  Arınç: Öcalan a sekretarya konusu doğru bir konu değil #1

  HDP milletvekili ve İmralı heyetinin değişmez isimlerinden Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'ın 5 kişilik bir sekreteryasının olacağını açıkladı. Bu açıklama üzerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan konuyla ilgili bir değerlendirme geldi.

  "BU İDDİA DOĞRU DEĞİL"

  A Haber kanalında Murat Akgün'ün sorularını cevaplayan Arınç, "Öcalan'a sekreterya iddiasını hükümet sözcüsü olarak doğrulayabilir misiniz?" sorusuna şu cevabı verdi:

  "Doğrulamam. Çünkü böyle bir şey yok. Adına sekreterya dersiniz ama başka bir yöntem olabilir. Bunu söyleyenler dileklerini isteklerini konuşuyor olabilirler. Kendilerine saygı duyuyorum. Öcalan 'ben burada yalnızım' diyor. 'Süreç devam ettikçe ne karar aldığınızı takip etmem lazım' diyor. Bu haksız bir talep değil bana göre. Kendisine bazı imkanların hukuk içinde Adalet Bakanlığımız gerekli olanı yapacaktır. Sekreterya, bizim sekreterlerimiz gibi adaya gitmesi her gün Öcalan'la görüşülmesi gibi bir şey değil.

  Arınç: Öcalan'a sekretarya konusu doğru bir konu değil İZLE

  "BENCE MAKUL BİR İSTEK"

  Cezaevinin kendi şartları içinde olabilecek bir şeydir. Bu bence makul bir istektir. Bir insan bu kadar yaşa gelmiş 17 senedir cezaevinde… Bu kararların yazılmasında not edilmesinde 'benim birkaç kişiye ihtiyacım var' demişse bunu Adalet Bakanlığımız karşılayacaktır. Bir şeyi karıştırmayalım.

  İmralı Adası'na farklı mesleklerden insanların gitmesi Akil İnsanlar toplantısında da gündeme gelmişti. Bunların arasında gazeteciler de olabilir başka isimler de olabilir. Bu da bence makul bir taleptir. Bugün sadece HDP gidiyor. Avukatları görüşebilir, yakınları görüşebilir, kız kardeşi öldü sanırım şimdi erkek kardeşi gidiyor ve her gidip geldikten sonra ortalığı karıştırıyor, onun dışında da Adalet Bakanlığı'nın izniyle milletvekilleri ve özel izinli olanlar gidebilir."

  SIRRI SÜREYYA SEKRETER OLDUM DEMİŞTİ

  Sırrı Süreyya Önder katıldığı televizyon programında Öcalan'a 5 kişilik bir sekreteryanın oluşturulacağını, bunun da 3 kişisinin belli olduğunu duyurmuştu. Önder'in açıklamalarına göre Öcalan'ın sekreteryasına dahil olacak olan 3 kişi; kendisi, İdris Baluken ve Pervin Buldan'dan oluşacaktı.

  İşte Sırrı Süreyya Önder'in açıklamaları:

  "Büyük bir müzakere sürecine girilecek. Bozucu alanlar masaya yatırılacak. Bunlara çözüm seçenekleri üretilecek. Yukarıdan aşağı hiçbir barış önerisinin kalıcı olması mümkün değil. Kendisi 9 ana başlıkta, güvenlik eğitim, kadın, hakikatle yüzleşme gibi başlıklar. Sekreteryanın üç üyesi belli. Pervin Buldan, ben, İdris Baluken olacak. Parlemanto dışından kadın hareketinden bir arkadaş. Hatip Dicle olacak, sekreterya böyle olacak. Devletle görüşmeleri siyasetle görüşmeleri yapacak. 5 kişilik sekreterya müzakere heyetinin de bir parçası olacak"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir