Bakan Şahin: Binin üzerinde çocuk dağda

Bakan Şahin: Binin üzerinde çocuk dağda

Bakan Şahin gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı;

PKK'nın ülkemize karşı yürütmüş olduğu ve bölücü ve hain eylemlerinde militan açısından ciddi zayiat verdiği bir gerçektir. Bu husus sürekli takibimizde olan, haberleşme ağını da takip ettiğimiz PKK'nın kendi görüşmelerine de yansıyan bir husustur.

PKK ÇOCUKLARI KAÇIRIYOR

PKK'nın özellikle 2012'de ülkemize yönelik gerçekleştirmeye yönelik eylem sayısında ciddi artış olmuştur. 2012 final yılı olarak belirlenmiştir PKK tarafından. Fedakarca görev yapan güvenlik güçlerinin işbirliği, koordinasyon ve fedakarlık duygusu içinde operasyonlar sonucunda PKK'nın bu final yılı hedefi boşa çıkarılmıştır. Bu çerçevede PKK'nın kayba uğradığı, çocuk yaştaki kişileri kaçırarak, kandırarak, illegal organizasyonlar arcılığıyla eleman temin etme gayretini bilmekteyiz. Sayının 2000 olduğuna dair bir şey söylemek mümkün değil. 1000'in üzerinde çocuk yaşta özellikle Güneydoğu bölgemizden götürülmüş kişiler olduğunu bilmekteyiz. PKK'nın elinde Mahmur kampında tamamen normal hayatını yaşamak üzere ailelerden eleman temini için mutlaka birer tane çocuklarının verilmesi için baskı uygulandığını biliyoruz. Bu da PKK'nın ne kadar acımasız ve iğrenç bir hedefin peşinde olduğunu göstermektedir.

HAİN EMELLERİNDE BAŞARISIZ OLDULAR

Bu örgüte giriş vardır, çıkışı sağlıklı bir çıkış değildir. Sadece kaçarak kurtulmak mümkündür. Ülkemizin pek çok insanı örgüt tarafından heder edilmektedir. Örgüt kendi bünyesine gaspederek aldığı insanların hayatını mahvetmektedir. Onların eline verdiği silah ve bombalarla hedef gözetmeden, ayrım yapmadan tarihin hiçbir döneminde emsali görüşmemiş kan içiciliği sürdürmektedir. 2012'de bu hain emelini gerçekleştirmede son derece başarısız bir konuma gelmiştir. O başarısızlığı gidermenin yollarından biri olarak da çocuk yaşta eleman temin etme gayreti içine girmiştir.

Bakanlığımızın Türkiye'ye sığınma amaçlı gelen Suriyelilere yönelik özel uygulamaları söz konudur. Türkiye'ye gelenler, eğitim çağındaysalar onların okumaları için gerekli tedbirler alınmıştır. Sağlık hizmetleri itibarıyla da yeni düzenlemeler hem Bakanlığımız hem de sağlık bakanlığı marifetiyle gerçekleştirilmiştir. Bugün habere konu olan husus esas itibariyle bundan önce düzenlenmiş bir husustur. Suriye'den gelen ve pasaportu olan vatandaşlara 1 yıl sınır illeri hariç ikamet izni verilmiştir.