Başbakan Binali Yıldırım Irak'ta
Ajanslar

Irak Merkezi Hükümeti Başbakanı İbadi, DEAŞ'la mücadele çerçevesinde Başika'da Türk askerinin üs kurmasını eleştirmiş ve "Üssü terk edin yoksa savaşırız" şeklinde tehditler savurmuştu.

Başbakan Binali Yıldırım Irak'ta

BAŞİKA KRİZİNDEN SONRA İLK KEZ BAĞDAT'TA

Başbakan Binali Yıldırım ise TSK'nın İbadi'nin daveti üzerine Başika'ya konuşlandığını duyurmuştu.

Söz konusu Başika krizinin ardından ilk kez Başbakan Binali Yıldırım Bağdat'a gitti. Yıldırım burada Irak Başbakanı İbadi ile görüştü.

BAŞİKA'DAKİ TÜRK ASKERLERİ SORULDU

Irak Başbakanı İbadi ile ortak açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım'a Başika'daki Türk askerleri soruldu.

"DOSTANE BİÇİMDE ÇÖZÜME ULAŞTIRMIŞ OLACAĞIZ"

Başbakan Yıldırım, "Başika'daki Türk askeri varlığını konuştuk. Bu bir keyfiyet değil, bir ihtiyaçtan doğmuştur. Görüyoruz ki DEAŞ'tan bölgenin temizlenmesinde önemli mesafe katedilmektedir. Buna uygun olarak bu konuyu da dostane biçimde çözüme ulaştırmış olacağız. Peşmerge ve Irak merkezi güçleri ile Sincarın terör unsurlarından temizlenmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılacak." yanıtını verdi.

İBADİ: IRAK VE PEŞMERGE SİNCAR'I TEMİZLEYECEK

İbadi de "Irak ve Peşmerge Sincar'ı temizleyecek" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Irak'ta

Başbakan Binali Yıldırım Irak'ta VİDEO

Başbakan Binali Yıldırım Irak'ta

ERBİL'E DE GİDECEK

Binali Yıldırm, gece saat 23:00 sıralarında Bağdat’tan ayrılıp, Irak'taki Kürt bölgesinin başkenti Erbil’e gelecek. Başbakan Yıldırım, Erbil temasları sırasında Mesud Barzani ile Başbakan Neçirvan Barzani ile görüşecek. Bu görüşmelerde terörle mücadele ve ekonomik konuların masaya yatırılması bekleniyor.

Başbakan Yıldırım’a, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci eşlik ediyor.