BDP Başkanvekili: Barış konuşulsaydı bu ölümler olmazdı

BDP Başkanvekili: Barış konuşulsaydı bu ölümler olmazdı

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken , "Tüm halkımıza ayrıştıran, bölmeye çalışan, kin kusan nefret söylemlerine karşı duyarlılık çağrımızı yineliyoruz” dedi.

SİYASAL SOYKIRIM YAPILIYOR

Baluken, yaptığı yazılı açıklamada, “Partimizin sivillere yönelik yapılan her türlü saldırıyı kabul edilemez bulduğu, kınadığı bu kapsamda Gaziantep'teki son patlama sonucu yaşanan can kayıplarını da aynı çerçevede değerlendirdiği ortada iken, sürdürülen linç kampanyasının partimize yönelik siyasal soykırım konseptinin bir devamı olduğunu kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Daha önce de kin ve nefret söylemini en yetkili bakanların ağzından alanlarda dile getirmiş olan iktidar, yaşanan bu vahim olayı fırsat bilerek toplumumuzu bölen ırkçı, milliyetçi, kin ve nefret söylemlerine toplumsal meşruiyet kazandırma gayreti içerisine girmiştir” dedi.

MEDYA DA LİNÇ KAMPANYASINI KÖRÜKLÜYOR

“İktidardan nemalanan bir kısım medya kuruluşu da AKP temsilcilerinin bu söylemlerini körüklemek üzere yayınlar yaparak bu kampanyadaki rollerini oynamaktadırlar” diyen Baluken, “Savaş politikaları yerine önerdiğimiz diyalog ve müzakereye dayanan barış politikalar hayata geçirilmiş olsaydı bugünkü ölümlerin hiçbirinin olmayacağına yürekten inanmaktayız. Bu nedenle hükümeti, toplumsal barışı arayan, yaşanan acıları ortadan kaldıran bir çaba içerisinde olmaya davet ediyoruz“ dedi.

Barışı sağlamanın iyi niyet, güven ve emek istediğini kaydeden Baluken, “Tüm halkımıza ayrıştıran, bölmeye çalışan, kin kusan nefret söylemlerine karşı duyarlılık çağrımızı yineliyoruz” dedi.