BDP-PKK kucaklaşması gündem olmamalı

BDP-PKK kucaklaşması gündem olmamalı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hakkari Milletvekili Adil Kurt, BDP ile PKK karşılaşmasının Türkiye'de gündem olmaması gerektiğini söyledi.

Adil Kurt, beraberindeki Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP İl Başkan Yardımcısı Rahmi Kurt, Merkez İlçe Başkanı Yavuz Aksaç ile birlikte Hakkari Devlet Hastanesi'nde tedavi gören hastaları tek tek ziyaret edip bayramlaştı.

"MHP'Lİ DE OLSA AYNI TABLOYU GÖRECEK"

Ziyarette yaptığı açıklamada, BDP-PKK karşılaşmasının Türkiye'de gündem olmaması gerektiğini de söyleyen Kurt, "Bizim PKK gerillaları ile karşılaşmamız Türkiye'de gündem olmamalı. Bizim yerimizde, o dağlara giden, o tozlu yolları göze alan bir MHP'li de olsa aynı tabloyu görecek, bir CHP'li de olsa aynı tabloyu görecek, bir AKP'li olsa aynı tabloyu görecek, iddia ediyorum. Bizim kadar halkın arasında olmuş olsalar, bizim katlandığımız zorluklara katlanmış olsalar, göğüslediğimiz sıkıntıları göğüslenmiş olsalar, karşı karşıya kaldığımız Türkiye'nin gerçekliğini kazanmış olurlar. Kürt halkının gerçeklerini de kazanmış olurlar. Tatilde olup beş yıldızlı otellerde havuzu plajlarda güneşlenip, orada basına demeç vermek parlamento üyesinin işi olmamalıdır. Parti genel başkanları bu konuda eğer milletvekillerini, bu sorunun çözümüne ilişkin seferber etmiyorsa, husumet duyguları ve günü kurtarma içerisinde oluyorsa daha ne zaman sorumluluklarını yerine getirecekler. Cumhurbaşkanı acil bu konuda devreye girmek durumdadır. Bakın bu işin şakası yok. Türkiye'de iç savaşın ayak sesi var dediğimizde, bir tehlikeyi görüyoruz. Asker bir kilometre çıktığı anda, bu coğrafyada sıcak temas yaşanıyor. Günün hangi saatinde olursa olsun. Bakın bayram gününde öğleden önce Hakkari'de çatışma vardı. Hakkari kent merkezi bu kadar asker, polisin, özel timin olduğu bir kentte, çatışma bu saate kadar devam ediyor. Daha ne zaman bu gerçekleri kabul edecekler. Bu sorun nasıl çözülecek. Dolaysıyla buruk bir bayram olsa da bu acıları yaşıyoruz. Herkesin en içten dileklerimle bayramı kutluyorum. Biz kaosa yenilmedik, bundan sonra da yenilmeyeceğiz. Ben öyle zannediyorum ki Türkiye aklıselim egemen olacak, bu konuda siyasetçilerin sıkıştırması lazım" şeklinde konuştu.