Petrol
87.16
-0.39%
Euro
18.2069
0.27%
Dolar
18.5091
0.02%
Altın
989.43
0.15%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
362.900
-0.08%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  BDP'li Aydoğan: Yeni ölümler olabilir

  BDP'li Nursel Aydoğan, tepki çekecek bir açıklamada bulundu.
  • 08.03.2012 - 17:48
  BDP'li Aydoğan: Yeni ölümler olabilir

  BDP li Aydoğan: Yeni ölümler olabilir #1

  BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, PKK ile devlet arasındaki görüşmelerin devam etmesini isteyerek 'Kürt sorunun çözümü zamana yaymak demek, elbette yeni ölümler demektir' dedi.

  "KCK DAVASI UYDURUK BİR DAVADIR"

  Elazığ Kadın Platformu'nun PTT Meydanı'nda düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katılan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Pozantı Cezaevi'nde 13- 14 yaşındaki erkek çocukların taciz ve tecavüze uğradığı iddialarını hatırlattı. Aydoğan şunları söyledi: "8 Mart gününde buradan AKP hükümetine seslenmek istiyoruz. Eğer kadına yaklaşım konusunda iddialı olduğunuzu iddia ediyorsanız, bizim milletvekili arkadaşlarımız KCK davası gibi uyduruk bir davadan dolayı halen cezaevinde. Tutuklu bulunan ve süresiz açlık grevinde olan arkadaşlarımızı derhal serbest bırakınız diyoruz. Buradan Adalet Bakanlığı'na da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle seslenmek istiyoruz. Evet biz kadınlar bu ülkede Pozantı Cezaevi'nde yaşananların, 500 kadın arkadaşımızın cezaevinde olmasının ve bu ülkede halen Kürt sorununun çözümsüzlüğü nedeniyle, bu ülkenin çeşitli yerlerinde dağlarında, ovalarında halen bu ülkenin gençleri yaşamını yitirmeye devam ediyorsa, biz kadınlar olarak alanlarda ve meydanlarda olmaya devam edeceğiz. AKP hükümeti olarak size düşen görev de, Kürt sorununun çözümü yönünde engellerin ortadan kaldırılmasıdır."

  'ÇÖZÜM YOLU İMRALI'DAN GEÇİYOR'

  Aydoğan, Kürt sorununun çözüm yolunun İmralı'dan geçtiğini ve İmralı Cezaevi'nde PKK ile devlet arasında 1 yıldır süren ve kesintiye uğrayan müzakere görüşmelerinin tekrar başlatılarak çözüm kapısının aralanmasını istedi. Aydoğan şöyle devam etti: "Barışa ve özgürlüğe giden yolun açılması gerekir. Bunun yolunun da, biz her zaman ve her zeminde ifade ettiğimiz gibi İmralı'dan geçtiğini söylüyoruz. Kürt sorununda savaşan güçler olarak PKK ve devlet arasında, bu zamana kadar olduğu gibi nasıl 1 yıldır görüşme, müzakere, bir diyalog varsa, İmralı Cezaevi'nde kesilen görüşmelerin tekrar başlamasını ve Kürt sorununun çözümüne giden yolun kapısının aralanması gerektiğini ifade ediyoruz. Bunu niye ifade ediyoruz? Realite bu olduğu için, gerçeklik bu olduğu için ifade ediyoruz. Eğer gerçeklik bu olmasaydı, realite bu olmasaydı, farklı şeyler ifade edecektik tabi ki. Bunun dışında çözüm için farklı şeyler düşünmek, farklı yollar aramak sadece ve sadece bu sorunun çözümünü zamana yaymak demektir. Zamana yaymak demek de elbette yeni ölümler demektir."

  EMİNE ERDOĞAN'A 'BARIŞ ÇABASINA' DAVET

  Şırnak'ın Irak sınırında yaşamını yitiren 34 kişinin yakınlarını ziyarete giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a da, barışa yönelik çaba içerisinde olması çağrısı yapan Aydoğan, şöyle konuştu: "Ben bu vesileyle buradan Sayın Emine Erdoğan'a seslenmek istiyorum. Bir Başbakan eşi olarak, bir kadın olarak bu ülkede görevleriniz ve sorumluluklarınız var. Bu ülkenin temel sorunlarıyla ilgili belli çalışmalar yürüttüğünüzü biliyoruz, izliyoruz, görüyoruz. Ama elbette ki bu ülkenin en temel ihtiyacı barıştır Sayın Emine Erdoğan. Dün Robovski'deydiniz. Orada evlatlarını yitiren 34 kadın arkadaşımızla görüştünüz. Elbette ki bu tür gidişler ve duygu paylaşımları önemlidir. Ama esas önemli olan bu meselenin çözümüyle ilgili bir çaba içerisinde olmaktır. 8 Mart nedeniyle bir kadın olarak, sizin de bir kadın duyarlılığıyla barışa yaklaşımınızın olacağını düşünüyor ve sizleri barış için çabalamaya, görev ve rol almaya, bir misyon yüklenmeye davet ediyoruz."


  Görüş Bildir