BDP'nin Diyarbakır aday adaylarından partisine soruşturma

BDP'nin Diyarbakır aday adaylarından partisine soruşturma

BDP tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve 8 ilçe belediye başkanlığa aday adayları için yapılan ön seçim sonuçları açıklanırken, belediye başkan aday adayları Yenişehir ilçesi için yapılan delege seçiminde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle itirazda bulundu.

SEÇİMLERİN SONUÇLARI AÇIKLANDI

BDP Genel Merkezi, Diyarbakır Büyükşehir, merkez Bağlar, Sur, Kayapınar, Yenişehir ile Silvan, Bismil, Çınar ve Lice gibi nüfusun yoğunluklu olduğu ilçe belediye başkan adaylarını belirlemek amacıyla önceki gün yapılan delege seçimlerinin sonuçlarını açıkladı.

YENİŞEHİR İLÇESİ'NDE USULSÜZLÜK İDDİASI

12 bin delegenin oy kullandığı seçimler birçok ilçede sorunsuz geçerken, Yenişehir ilçesi için yapılan delege seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle 8 belediye başkan aday adayı, BDP'nin Seçim Komisyonu'na başvurarak itirazda bulundu. Adayların itirazı üzerine soruşturma başlatıldı.

'BİR KİŞİNİN ÜZERİNDEN 30 ADET DELEGE KARTI'

Delege seçimlerine itirazda bulunan belediye başkan aday adaylarından Menaf Şeker, "Bir ilçe belediye başkan adayının temsilcisinin üzerinde 30 adet delege kartı çıktı. Ele geçirilen delege kartları ile ilgili tutanaklar tutuldu. Ayrıca delege kart sayısı ile zarf sayısı birbirini tutmadı. Yasak olmasına rağmen bazı belediye meclis üyeleri seçimlerin yapıldığı bölgelerde delegeleri yönlendirdi. Yönlendirme olayına ilişkin sandık görevlileri meclis üyelerini uyarmalarına rağmen gitmediler. Biz de tüm bu hususları partinin seçim komisyonuna bildirdik. Buna ilişkin itirazlarımızı sunduk. Partinin seçim komisyonu umarım gerekeni yapar." açıklamasında bulundu.