Euro
10.056
0.29%
Dolar
8.2672
0.4%
Altın
488.1
0.68%
Borsa
1.461
1.36%
Bitcoin
479.418
-0.74%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C
  Birgül Ayman Güler CHP'den istifa etti

  Birgül Ayman Güler CHP'den istifa etti

  CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler partisinden istifa etti
  • 26.01.2015 - 16:57

  Birgül Ayman Güler CHP den istifa etti #1

  CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler partisinden istifa etti. Güler, son zamanlarda CHP yönetimine ve Kemal Kılıçdaroğlu'na yaptığı ağır eleştirileriyle gündemdeydi.

  DİSİPLİN KURULU'NA SEVK EDİLMİŞTİ

  Güler, "Eğer AKP ile Cemaat birleşmesi, işbirliği bir hata ise onlar bu hatayı anladı. CHP ise hatalardan ders çıkaramadı. 30 Mart seçimlerinde CHP Cemaat'le işbirliği yaptı." dediği için disiplin kuruluna sevk edilmişti.

  Birgül Ayman Güler CHP'den istifa etti İZLE

  GÜLER'İN İSTİFA AÇIKLAMASI

  "26 Ocak 2015 günü, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiğim dilekçeyle Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğinden istifa etmiş bulunuyorum. Bugünkü yapı, ideolojisi bakımından milletvekili olduğum CHP değildir. Gerçek-dışı soykırım suçlamaları, yeni-chp yöneticileri tarafından Türkiye’nin kendini ifade etme olanakları bastırılarak adeta desteklenmiştir.

  İSTİFA ETTİĞİM PARTİ CHP DEĞİL, TUTARSIZ YAPI

  2015 gibi bir saldırı yılında ‘soykırımla yüzleş’ pankartını taşıyan genel merkez yöneticileri bu desteğin somut ilanı olmuştur. Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarında AKP – BDP ortaklığının “Anayasa’dan Türk vatandaşlığını kaldırma” hedefine yönetim tarafından verilen destek, “çözüm kanunu” gibi yabancı üçüncü göze kapı açan yasal düzenlemelere ortak olunarak pekiştirilmiştir. Laiklik ilkesini sekülerlikhaline dönüştürme gayreti, eğitimi geriletip parçalayan saldırılara sözde pedagojik gerekçeli etkisiz muhalefette ve inkarla örtülen ittifaklarda kanıtını bulmuştur. İstifa ettiğim parti CHP değil, politik bakımdan tutarsız bir yapıdır.

  Birgül Ayman Güler CHP den istifa etti #2

  ULUSAL EKONOMİ ANLAYIŞINI TERK ETMİŞ

  Yeni-chp, ulusal ekonomi anlayışını terk etmiş, ulusal üretken sektörler için değil küresel mali piyasaların faiz çıkarlarını gözeten bir yapı olmuştur. Gelir dağılımında adalet ilkesini terk edip, neo-liberalizmin yoksullukla mücadele politikalarına sıkışmıştır. Devletçilik ilkesi zamanı geçmiş sayılırken, özelleştirme adeta doğal politika olarak kabul edilmiştir. Halkçılıkiçi boş retorik olarak nitelendirilip bir yana atılmış, planlama ve sosyal devletle kalkınma yerine piyasa dinamikleriyle küresel ekonomiye bağlılık teslimiyeti getirilmiştir. Yeni-chp, CHP’yi ve örgütünü tasfiye etmek işlevi gören bir yapıdır.

  CHP'DEKİ YENİ YAPI PARTİNİN İLKELERİNE AYKIRI

  CHP Programı’na ve kurucu ilkelerine aykırı olan yeni yapı, yetkili kurullar dışlanarak ortaya çıkmıştır. Genel başkanlık, yetkili kurulların dışında alınan kararların tek kişilik yürütme makamına dönüşmüştür. Yetkililerin sorumluluğu ve hesapverme zorunluluğu yok edilmiştir. Son Kurultay, kırılma noktasıdır. Kurultay delegesinin onayını alamayan kimselerin Kurultay’a karşı hile yoluyla yönetici koltuklarına oturtulması da başka söze gerek bırakmaz. Hiçbir gerçek neden yokken ilçe – il kongreleriyle Kurultay’ın ertelenmesi, Tüzüğe aykırı yönetmelik değişiklikleri yapma cüreti sergilenmesi, değişiklik adı altında Parti’nin Altıok Programı’nı ortadan kaldırma hazırlıkları, disiplin sürecinin tasfiye amacıyla kullanılması, Parti’nin cumhuriyetçi ve halkçı olmayanların istila harekatını tamamlama adımlarıdır.

  İSTİFA EDİYORUM

  Halka güven vermeyen, seçmeni ve parti üyelerini umutsuzluğa sürükleyen CHP yabancısı bu yapı, 2015 seçimlerinde ve sonrasında halkımız ve seçmenimiz için değil, mevcut iktidar için güvencedir. Bu nedenlerle; Büyük Türk Milleti önünde ettiğim yemine bağlılığımla, İzmir’in Bağımsız Milletvekili olarak görevimi yerine getirmeyi sürdüreceğimi,2015 seçimlerinde Cumhuriyet için büyük birliğin sağlanması, bağımsız Türkiye hedefiyle Mustafa Kemal Atatürk ve Altıok Programı çerçevesinde güçlü bir siyasal seçenek üretilmesi için üzerime düşeni yapacağımı kamuoyuna saygılarımla duyururum.

  26 Ocak 2015 Prof. Dr. Birgül AYMAN GÜLER İzmir Milletvekili"

  Birgül Ayman Güler CHP'yi bombaladı haberiBirgül Ayman Güler CHP den istifa etti #3

  CHP Birgül Ayman Güler'i incelemeye aldı haberiBirgül Ayman Güler CHP den istifa etti #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir