CHP'li Koç: Kıyafet serbestliği laikliğe karşı

CHP'li Koç: Kıyafet serbestliği laikliğe karşı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, okullarda kıyafet serbestliğini sağlayan değişikliğe ilişkin, ''Burada temel amaç; hiç kimse kafasını kuma gömmesin, 4 4 4 yasasıyla delik deşik edilen eğitim birliği ve laik eğitim kavramlarını tamamen yok etme girişimidir'' iddiasında bulundu.

Koç, toplantı devam ederken, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"BEĞENEN İZLER BEĞENMEYEN İZLEMEZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çok sayıda sorun varken, ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisini ''diline doladığını'' ifade eden Koç, ''Beğenen izler, beğenmeyen izlemez sonuçta sanattır. Sayın Başbakan'ın yaşamın her alanına müdahale etme hakkını kendinde görme mantığı çok yadırgatıcı'' diye konuştu.

CHP'li Koç: Kıyafet serbestliği laikliğe karşı"AT TAKINTISI NEREDEN GELİYOR"

Başbakan'ın diziyi eleştirirken Kanuni Sultan Süleyman'ın 30 yılını at üzerinde geçirdiğine ilişkin ifadeler kullandığını belirten Koç, Kanuni Sultan Süleyman'ı atın üzerinde, Başbakan Erdoğan'ın da attan düşerken çekilen fotoğrafını gösterdi.

Koç, ''Bu at takıntısı nereden geliyor aklınıza gelebilir. Sayın Başbakan'ın geçmişinde gerçekten atlarla ilgili kötü anılar var. Bu takıntı da oradan geliyordur. 30 yılı bırakın 5 saniye bile atın üzerinde duramayan ve kendisini yeni dönemde başkanlık arayışlarıyla padişahlık biçen bir Başbakan'ın manzarası da ortaya çıkıyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Okullarda kıyafet serbestliğini sağlayan değişikliğe ilişkin de Koç ''AKP çocuklarımız üzerinden toplum mühendisliğine maalesef devam ediyor'' görüşünü ileri sürdü.

"KAFANIZI KUMA GÖMMEYİN"

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in eğitim düzenine bakış açısının çok açık bir şekilde ortada olduğunu savunan Haluk Koç, şunları kaydetti: ''Burada temel amaç; hiç kimse kafasını kuma gömmesin, 4 4 4 yasasıyla delik deşik edilen eğitim birliği ve laik eğitim kavramlarını tamamen yok etme girişimidir. Kimse bu konuda saf olmamalı, konuyu başka yönlere ağırlık vererek tartışmamalı. Bu şekilde varılmak istenen ilk ve orta öğretimde; mahalle, çevre, okul ve yandaş öğretmen baskısıyla güya kıyafette serbestlik getiriliyor ama başka bir tek tip kıyafete gidişi zorlamaktır.''

Başbakan'ın ''Herkes kendi ekonomik gücüne göre çocuğuna, çoluğuna istediği giysiyi giydirebilir'' dediğini öne süren Koç, Başbakan Erdoğan'ın siyaseten yoksul tabandan koptuğunu öne sürdü.

"AMAÇ ÇOCUKLAR ARASINDA AYRIŞMA YAPMAK"

Halkın, velilerin süreçten rahatsız olduğunu iddia eden Koç, şunları söyledi: ''Tek tip kıyafetin amacının ilk ve orta öğretimde çocuklar arasında bir ayrışma yapmamaktır. Getirilen yönetmelikle, çocuklarımızın obje olarak alındığı ve kendi siyasi tasarruflarını, toplum mühendisliklerini çocuklarımız üzerinden yaşama geçirmeye çalışan bir gizli mantık bunun arkasında yatıyor. Yönetmeliğin siyasi yönü önemli. Siyasi yönü tehlikeli bir gidişi işaret ediyor. Yani başka bir yaşam biçimi çocuklarımız üzerinden topluma dayatılmaya çalışılıyor. Kıyafet serbestisi getiriliyor ama dolaylı olarak bir başka tek tip kıyafet zaman içinde zorunlu hale getirilmeye çalışıyor.''

Koç, süreci takip edeceklerini bildirdi.

Haluk Koç'tan serbest kıyafet eleştirisi

CHP'li Koç: Kıyafet serbestliği laikliğe karşı