Dolar
7.2401
-1.3301%
Euro
8.5383
-0.8983%
Altın
1988.67
-1.9185%
Borsa
1094.1
1.7275%
G. Altın
462.049
-3.4277%
Bitcoin
84925.74
-2.496%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  CHP'li Salih Fırat'tan istifa açıklaması

  CHP'li Salih Fırat'tan istifa açıklaması

  CHP'den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, ilk kez konuştu.
  • 25.01.2013 - 16:59
  CHP'li Salih Fırat'tan istifa açıklaması

  CHP li Salih Fırat tan istifa açıklaması #1

  TBMM Genel Kurulu'nda, 2 gün önce ''ana dilde savunmaya'' ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan kanun tasarısının görüşüldüğü oturumda, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in sarf ettiği "Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz. Bundan sonra biz savunmadayız, bundan sonra meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız" sözleri büyük tepki gördü.

  CHP FIRAT'I İSTİFADAN VAZGEÇİREMEDİ

  Bu sözler CHP'de de iç çatlağa sebep oldu. CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Güler'in bu sözlerinin ardından istifa ettiğini açıkladı. Fırat'ın istifası her ne kadar CHP'de kabul görmese de Fırat istifasından vazgeçmedi. CHP'nin bütün çabaları sonuçsuz kaldı. Fırat'ın istifası sonrası CHP'nin Meclis'teki koltuk sayısı 134'e düştü.

  KILIÇDAROĞLU GÜLER'İ UYARMADI

  Kılıçdaroğlu, akşam saatlerinde açıklamalarından ötürü büyük tepki gören Birgün Ayman Güler ile görüştü. Kılıçdaroğlu'nun Güler'i sert bir dille uyarması beklenirken Kılıçdaroğlu'yla görüşmesinden sonra açıklama yapan Güler, "Genel Başkan'dan uyarı almadım. İstifam söz konusu değildir" dedi

  Kılıçdaroğlu ile görüşen Güler'in açıklamaları için tıklayın

  "BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ OLARAK DEVAM EDECEĞİM"

  CHP'den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, bugüne kadar yaşanan süreç nedeniyle partisinden istifa ederek, bağımsız milletvekili olarak devam etmeyi uygun gördüğünü belirtti ve ''Bundan sonra da eşitlikçi ve özgürlükçü bir anlayış temelinde, genelde tüm Türkiye halklarının özelde Adıyamanlı hemşehrilerimin emrinde bağımsız milletvekili olarak çalışmalarımı sürdüreceğim'' dedi.

  Fırat, yaptığı yazılı açıklamada, dün partisinden istifa ettiğini anımsattı. İstifasının, kesinlikle tek bir kişiye endeksli ya da tek bir söze bağlı olarak gelişen bir durum olmadığını ifade eden Fırat, şunları kaydetti:

  "KONUŞMANIN ALKIŞLANMASI KIRILMA NOKTASI"

  ''Beni istifaya götüren süreci çok detaylandırmayacağım. Ancak ana dilde savunma hakkına ilişkin kanun tasarı görüşmeleri sırasında, sataşma gerekçesiyle parti grubu adına söz almış olan ve daha önce Parti Sözcülüğü görevini yapmış bulunan, halen PM üyeliği görevini yürüten arkadaşımızın 'Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eşdeğerde gördüremezsiniz', 'Türkiye'de Kürt sorunu yoktur', 'Bundan sonra biz savunmadayız, bundan sonra meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız' şeklinde sarf ettiği cümleler ve bu cümlelerin de birkaç milletvekili hariç, Genel Kurul'da bulunan CHP Grubu milletvekili arkadaşlarımızın neredeyse tamamı tarafından alkışlanmış olması son bir kırılma noktası olmuştur. Bu anlayışın bir zamanlar, birilerinin 'Türk olmayanların bu memlekette tek hakları vardır. Hizmetçi olma, köle olma hakkı' anlayışından bir farkı yoktur.

  "TÜRKİYE VATANDAŞI BİR KÜRDÜM"

  Ben, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Kürdüm. Hiçbir bir zaman, bir halkı mensup olduğu kimlik nedeniyle de diğer bir halktan üstün görmedim. Kürt sorununun çözümüne ilişkin olarak başlatılmış bulunan bu sürecin, eşitlik ve özgürlük temelinde bir çözüme evrilebilmesi için gerekli katkının sunulması gerekirken, sorunun çözümüne engel, çözümü zorlaştıracak bir yaklaşım içine girilmesini doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

  Bugüne kadar yaşanan süreç nedeniyle, partimden istifa ederek, bağımsız milletvekili olarak devam etmeyi uygun gördüm. Bundan sonra da eşitlikçi ve özgürlükçü bir anlayış temelinde, genelde tüm Türkiye halklarının özelde Adıyamanlı hemşehrilerimin emrinde bağımsız milletvekili olarak çalışmalarımı sürdüreceğim.''

  Görüş Bildir