Euro
10.1238
-0.37%
Dolar
8.6301
-0.4%
Altın
492.89
0.26%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
369.987
-3.61%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C
  CHP'nin imam vekili: Ezanı İnönü'ye borçlusunuz

  CHP'nin imam vekili: Ezanı İnönü'ye borçlusunuz

  CHP'li Özkes: Ezan sesleri hala yükseliyorsa önce Allah'a sonra Atatürk ve İnönü'ye borçlusunuz
  • 25.04.2012 - 13:50

  CHP nin imam vekili: Ezanı İnönü ye borçlusunuz #1

  CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, ''Bugün bu ülkenin camileri açıksa ve semada ezan sesleri hala yükseliyorsa önce Allah'a, sonra Atatürk ve İnönü'ye borçlusunuz'' dedi.

  ERDOĞAN'IN KONUŞMASINI ELEŞTİRDİ

  Özkes, düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü AK Parti grup toplantısında camilerle ilgili yaptığı konuşmayı eleştirdi.

  1927 yılında Türkiye'de her 500 kişiye bir, 2012 yılında ise her bin kişiye bir cami düştüğünü belirten Özkes, emperyalizmle savaşanları karalamakla asla kahraman olunamayacağını ifade etti.

  "YÜREĞİNİZ VARSA ARAŞTIRALIM"

  ''Bugün bu ülkenin camileri açıksa ve semada ezan sesleri hala yükseliyorsa önce Allah'a sonra Atatürk ve İnönü'ye borçlusunuz'' diyen Özkes, Hz. Muhammed'in de Mescid-i Nebevi'yi depo olarak ve savaşta yaralanan askerlerin tedavisi için kullandığını söyledi. Özkes, şu ifadeleri kullandı: ''Sayın Başbakan ya bunları bilmiyor ya da tecahülü arif yapıyor. Yoksa, Başbakan 'Minareler süngü/kubbeler miğfer/camiler kışla/müminler asker' diye meşhur olduğu dizenin arkasında değil mi- 1920'lerde işgal ettikleri yerden kaçarken Yunanlılar, Karacabey'i yakıyorlar. Bu nedenle şehirde cami kalmıyor. Başbakan, Yunanlılar'ın yakarak yok ettiği camileri bile CHP'ye yüklemeye çalışıyor. Yakılan yıkılan bu camiler de CHP tarafından tamiratı yapılarak tekrar ibadete açılmıştır. Ama ne gariptir ki Ulu Cami, bir ay kadar önce restorasyon sırasında yanarak kül olmuştur. Seferihisar'daki camiyi de işgal kuvvetleri yakıp yıkıyor. Başbakan'ın saydığı ve belge olarak gösterdiği şehirlerde insanlarla konuştum, hepsi 'yok böyle bir şey, iftira' diyorlar. Sayın Başbakan, geçmişi bırak da tarihi camilerin restorasyonundaki yolsuzlukların araştırılmasını neden istemiyorsunuz- AKP milletvekillerinden, belediye başkanlarından ve teşkilat mensuplarından kaçının camilerin altında market ve işyerleri var. Yüreğiniz varsa araştıralım bunları, hodri meydan''

  Özkes, camilerle ilgili çeşitli iddiaları sorduğu araştırma önergelerine yanıt alamadığını belirterek, 'Sadece Ankara Pursaklar'da rant için yıkılan cami sayısını açıklayın. İstanbul Okmeydanı'ndaki Fatih Sultan Mehmet Namazgah Minberi neden yıkıldı? Cami olup imara açılan yerler ile başbakan'ın yanındakilerin alakası var mı?' sorularını yöneltti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir