Çinli öğrencilerden Erdoğan'a sürpriz şarkı

Çinli öğrencilerden Erdoğan'a sürpriz şarkı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Küreselleşen dünyada, dar kalıplarla düşünmek, dünyayı anlamayı zorlaştırdığı gibi, hoşgörüyü de maalesef ortadan kaldırıyor. Başka kültürlere, başka inançlara, başka milletlere, sadece hissiyatla bakmak, bilgi temelli değil, önyargı temelli bakmak, ne yazık ki barışa ve refaha değil, kopuşa ve çatışmaya hizmet ediyor'' dedi.

Erdoğan, Şanghay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi Türkçe Bölümü Açılış Töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Çin arasındaki benzerliklerin sadece tarihten ibaret olmadığını ifade etti.

MEVLANA İLE KONFÜÇYUS FARKLI DİLDE AYNI ÖZLEMİ DİLE GETİRDİ

Erdoğan, yeni nesillerin bunu başardıklarında ve bu ortak bakış açısını tesis ettiklerinde, dünyanın bugünden daha farklı olacağını ve daha yaşanabilir bir hale geleceğini vurguladı.

Türk Halk Şairi Yunus Emre ya da Türk düşünürü Mevlana ile, Konfüçyus'un, farklı dillerde aynı özlemleri dile getirdiklerini ve dünyaya gönül gözüyle baktıklarını keşfedeceklerini anlatan Erdoğan, bu hoşgörünün kaybetmeye değil, kazanmaya götüreceğini ifade etti.

ÇİNLİ ÖĞRENCİLERDEN ERDOĞAN'A ŞARKI

ERDOĞAN'A SÜRPRİZ ŞARKI

Erdoğan, Şanghay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi'nin Türkçe Bölümü'nün açılışını da gerçekleştirdi. Türkçe bölümü öğrencileri Erdoğan'a sürpriz yaparak ''Memleketim'' şarkısını söylediler. Öğrencilerin sürprizinden oldukça mutlu olan Erdoğan da şarkıya eşlik etti.