Cumhurbaşkanı Erdoğan ADTK'da İZLE

erdogan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, aramızdan ayrılışının 76’ncı yıldönümünde, Atatürk Dil ve Tarih Kurumu'nun Kongre Merkezi'ndeki törende bir konuşma yaptı. Erdoğan, "Gazi Mustafa Kemal'i hürmetle yad ediyoruz." diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi;

Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları;

"Bir tek Atatürk varken, tarih içinde çok sayıda Atatürk'ün üretildiğini çok sayıda Atatürkçülük yorumları ile Gazi Mustafa Kemal'in şahsi manevisinin yıpratıldığını büyük bir teessürle izledik. Türkiye'nin bütün gençlerinin, çocuklarının Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bütün yalınlığıyla sadece bir insan, bir lider olarak anlayabilmesi, okuyabilmesi, öğrenebilmesi şahsen benim de en büyük arzularımdan biri olmuştur.

Erdoğan: Gazi Mustafa Kemal'i hürmetle yad ediyoruz İZLE

NE ATATÜRK NE TÜRKİYE CUMHURİYETİ KÖKSÜZ DEĞİLDİR

Atatürk'ün manevi şahsına karşı bir saygısızlık yapılmıştır. Herkesin beklentisine göre bir Atatürk olmaz. Ne Atatürk ne de Türkiye cumhuriyeti köksüz değildir. Cumhuriyet birkaç kişinin sözüyle kurulmadı. Cumhuriyetimizin kuruluşu Malazgirt Zaferi'nin devamıdır. En önemli etkenlerden biri de Cumhuriyetin milli iradeyle kurulmuş olmasıdır.

ATATÜRK İYİ ÖĞRENİLMELİ DİYORUM

Yakın tarihimizde milli egemenliğe müdahale edilmesi baskı altında tutulması ve onun adı anılarak yada istismar edilerek yapılması onun anısına tam bir saygısızlıktır. Atatürk'ün asil duruşu ve Milli irade vurgusu hep geri plana itildi. Onun için Atatürk iyi öğrenmeli diyorum. Yeni Türkiye vurgusu ilk kez Atatürk'ün Nutuk eserinde defalarca vurgulanmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ADTK'da İZLE

YENİ TÜRKİYE KAVRAMINI İLK ATATÜRK KULLANDI

Gazi Mustafa Kemal'i statükonun, idareimaslahatın, tek tipçiliğin ve milli iradeye husumetin sembolü gibi kullananlar, yeni Türkiye'de ilk kez Gazi'nin kullandığı yeni Türkiye kavramı içinde yanıldıklarını anlayacaklardır. Yeni Türkiye, inanıyorum ki Gazi Mustafa Kemal'in de bir istismar aracı olmaktan çıkarılıp, asker, Başkomutan, Meclis Başkanı, Cumhuriyet'in banisi, Cumhurbaşkanı, en önemlisi de milli irade aşığı bir şahsiyet, bir insan olarak öğrenileceği, öğretileceği, anlaşılacağı bir Türkiye olacaktır. "