Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan BM'de yoğun diplomatik temaslar
AA & Ensonhaber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, (BM) Genel Kurulu için bulunduğu ABD'nin New York kentinde (AB) Yüksek Temsilcisi Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir araya geldi.

Josep Borrell, Hakan Fidan ile yaptığı görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

"AB-Türkiye ilişkilerinde atılacak adımları konuştuk"

Fidan'la görüş alışverişi yapma fırsatı bulduğunu aktaran Borrell, "AB Komisyonu ile birlikte AB Konseyi'ne sunacağım rapor öncesinde AB-Türkiye ilişkilerinde atılacak gelecek adımları konuştuk" ifadesini kullandı.

Borrell, Karabağ'daki 'son derece endişe verici' durumu da ele aldıklarını belirtti.

AB Konseyi haziranda düzenlenen son liderler zirvesinde Borrell ve AB Komisyonu'ndan 28 Mayıs seçimlerinin sonuçlarının ışığında sonbaharda görüşülmek üzere Türkiye ile ilişkilerin durumu hakkında rapor hazırlamalarını istemişti.

Fidan, BM bünyesindeki toplantılara da katıldı

New York’ta Geleceğin Zirvesi Bakanlar Düzeyinde Hazırlık Toplantısı'nda katılımcılara hitap eden Fidan, küresel yönetimin dönüşümüne, çok taraflılığın güçlendirilmesine ve BM'nin reformuna yönelik yapılması gerekenleri vurguladı.

Fidan ayrıca BM Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı ve İslam İşbirliği Teşkilatı Bakanlar Düzeyindeki Yıllık Koordinasyon Toplantısı'na katıldı.

Fidan'ın New York temasları

Hakan Fidan, New York'ta bir dizi görüşme gerçekleştirerek İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı Michael Martin, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Hollanda Dışişleri Bakanı Hanke Bruins Slot, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, AB Komisyonu İçişlerinden Sorumlu Komiseri Ylva Johansson, Letonya Dışişleri Bakanı Krisjanis Karins, Belarus Dışişleri Bakanı Sergei Aleinik, Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif Bin Rashid Al Zayani, Panama Dışişleri Bakanı Janaina Tewaney Mencomo, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos, İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanı Jose Manuel Albares, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres, Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Wlachovsky, Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel, Şili Dışişleri Bakanı Albert Leo van Klaveren Stork, Gürcistan Dışişleri Bakanı İlia Darçiaşvili, Şili Dışişleri Bakanı Alberto van Klaveren ve Başkanı'nın Küresel Altyapı ve Enerji Güvenliği Özel Koordinatörü Amos J. Hochstein ile bir araya geldi.