Dolar
6.8027
-0.1071%
Euro
7.5727
0.0541%
Altın
1739.65
-0.0005%
Borsa
107266.19
0%
G. Altın
380.189
-0.195%
Bitcoin
68508.98
4.6451%
15ºC
İstanbul
Sağanak yağış 15 C

  Dünyanın en karizmatik 5 lideri

  AB'nin araştırma şirketi, 14 milyon kişiyle yaptığı anket sonucunda dünyanın en karizmatik liderinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu söyledi.
  • 17.10.2015 - 17:33

  Dünyanın en karizmatik 5 lideri

  1

  Avrupa Birliği'nin önemli araştırma şirketlerinden biri olan, İtalya menşeili bir firma, çok sayıda ülkede 14 milyon kişi ile düzenlediği bir anket sonucunda en karizmatik lideri belirledi.

  EN KARİZMATİK LİDER: ERDOĞAN

  Listenin ilk sırasında Recep Tayyip Erdoğan yer aldı. İkinciliği Rusya Devlet Başkanı Putin alırken üçüncü ise ABD Başkanı Obama oldu. İşte listenin ilk 5 sırasında yer alan liderler:

  1 - Recep Tayyip Erdoğan

  Kararlı, sert, korkusuz, zeki ve karizmatik. Kuşkusuz, Türkiye'nin tarih kitaplarındaki yeri "Erdoğan'dan önce" ve "Erdoğan'dan sonra" olmak üzere ikiye ayrılacak bundan sonra. İktidara geldiği günden bu yana yaptığı çalışmalarla halkının çok büyük bir çoğunluğunun desteğini arkasına almayı başardı. Türkiye O'nun döneminde, hayal bile edilemeyecek bir noktaya ulaştı. Davos'taki çıkışıyla İslam dünyasının da lideri olduğunu perçinlemiş oldu. Son dönemde kendini devirmek için düzenlenen komploları başarıyla savuşturdu. Araştırmaya katılan 14 milyon kişiden %37'si O'nu en karizmatik lider olarak gösterdi.

  2 - Vladimir Putin

  Kısa tabiriyle 'dediğim dedik' bir lider. Karizmasını da bu özelliğine borçlu. Ekonomik yönden çok güçlü ve bu gücü kullanmayı seviyor. İstediklerini dolaylı yoldan elde etmeyi biliyor. Zeki ve bir o kadar da kurnaz. Rusya'nın geçmişten kalan hesaplarını kapatmayı kendine ilke edinmiş. Rusya O'nun döneminde Avrupa'nın ve dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline geldi.

  3 - Barack Obama

  Amerika'nın son yıllarda gördüğü en ılımlı lider. Sorunları fazla gürültü çıkarmadan halletmeyi seviyor. Halkın arasına karışıp onlardan biri gibi görünmek için sergilediği çaba aşikâr. Eğlenceli ve pozitif bir başkan. Tüm bunların yanı sıra, sözünü Dünya üzerindeki her ülkede dinletebilecek kadar güçlü. Şüphesiz; ABD'nin varlığı ve etkinliği, Obama'nın karizmasıyla birleşince birkaç adım ileri gitti.

  4 - Mahmud Ahmedinejad

  İran'ın güçlü duruşunun temsilcilerinden biriydi Ahmedinejad. En sert liderlerden biri olarak öne çıkıyor. Özellikle nükleer çalışmalar konusunda dünyaya çektiği rest ile gündeme oturdu. Kimseden korkmadığını gösterdi. İran O'nun sayesinde etkin bir ülke haline geldi.

  5 - Muhammed Al Maktoum

  Birleşik Arap Emirliklerinin idaresinde olan ve Dubai'nin mutlak hükümdarı olarak gösterilen El Maktum, diğer karizmatik liderlerin aksine ılımlı bir yönetim tarzını benimsiyor. Dünyanın sayılı zenginlerinden olan El Maktum, fakir halka yaptığı yardımlarla tanınıyor. İslâm dünyasında sözü geçen liderlerden biri.

  Görüş Bildir