Emine Ayna'dan AB'ye sitem

Emine Ayna'dan AB'ye sitem

BDP Diyarbakır milletvekili Emine Ayna, Avrupa ülkelerini Kürt sorununa karşı ilgisiz kalmakla suçlayarak, "Kürtlerin özgürlük ve eşitlik talepleri devletlerin siyasal ve ticari ilişkilerine kurban edildi" dedi.

AVRUPA'NIN VURDUMDUYMAZLIĞINA KIZDI

BDP Diyarbakır milletvekili Emine Ayna, Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi'nde temaslarda bulunmak üzere Strasbourg'a geldi.

Ayna, düzenlediği basın toplantısında, "Avrupa ülkeleri Türkiye'de Kürt sorununun çözümü konusunda 1999 yılında arabuluculuk yapmış olsalardı o günden bu yana ölmüş olan insanlar yaşıyor olacaktı" şeklinde konuştu.

Abdullah Öcalan'ın 1999 yılında İtalya'da Avrupa ülkelerine arabuluculuk çağrısı yaptığını hatırlatan Ayna, şunları söyledi:

'KÜRT MESELESİ TİCARETE KURBAN EDİLDİ'

"Hayal edelim: bu gerçekleşmiş olsaydı bugün Kürtlerin durumu ne olacaktı? Türkiye'deki demokrasi hangi noktaya gelmiş olacaktı? En başta o günden bugüne, 9 Ekim 1998 tarihinden bu yana ölmüş olan insanlar şu anda yaşıyor olacaktı. Oysa Kürtlerin özgürlük ve eşitlik talepleri devletlerin siyasal ve ticari ilişkilerine kurban edildi. Gelin her şeyi o noktaya geri çevirelim. Arabuluculuğa başlasın Avrupa ülkeleri. Kürt sorunu Türkiye'de eşitlik ve özgürlük temelinde barışçıl bir yöntemle çözülsün."

'ÖCALAN'IN SERBEST KALMASINI İSTİYORUZ'

Basın toplantısına katılan AP Sol Grup üyesi Alman parlamenter Jürgen Klute, grup olarak "Kürt sorununa barışçıl çözüm için Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını istediklerini" söyledi.

KCK TUTUKLAMALARI AB'YE TAŞINACAK

Aynı grup üyesi Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat ise Diyarbakır'dan yeni döndüğünü belirterek, KCK davası kapsamında tutuklanan BDP'li siyasilerin durumunu AB'nin Dış İşleri ve Güvenlik Politikası'ndan sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın gündemine taşıyacağını bildirdi.