Ensar Söğüt: PKK ile değil Suriye'yle savaşıyoruz

Ensar Söğüt: PKK ile değil Suriye'yle savaşıyoruz

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt , sütlü çay kampanyasını anlatmak için gittiği Sulakyurt köyünde Suriye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Öğüt, şöyle devam etti:

İÇ SAVAŞI HÜKÜMET BAŞLATTI

"Ak Parti hükümeti Suriye 'nin iç içlerine karıştı. Özgür ordu kurdurdu, muhalif kurdurdu, para verdi, mühimmat verdi ve iç savaşı başlattı. Aynı iç savaşı da Suriye Türkiye de başlattı işte Antep'teki bu patlamada odur. Şu anda PKK'nın güç alıp gelip orada alan hâkimiyetinin kurmasının anlamı da budur. Çünkü neden; Şu anda bütün PKK 'nın üst düzey yöneticileri samimi söylüyorum çoğu Suriyeli Kürtlerden oluşuyor. Bizim Türkiye de ki Kürtlerden değil, onlar tamamen Esad'ın maşasıdır. Esad ne diyorsa o oluyor ve adamlar ağır silahlarla gelip 20 gün benim topraklarımda, benim koridorumda savaş veriyor ve de kayıp verildiğini söylüyorlar. Fakat bir hafta sonra PKK'lılar BDP'liler ile beraber sarmaş dolaş oluyor. Nasıl bunlar hani topraklarımızı terk etmişlerdi, ne oldu. Şimdi biz Suriye'nin iç işlerine karışır Suriye de bir isyan çıkartırsak o adamlarda Türkiye de isyan çıkartıyorlar. Türkiye iç savaşa gidiyor ve buna Sayın Başbakan artık dur demesi lazım."

İSRAİL'İN HEDEFİ: SURİYE BÖLÜNSÜN BEN TÜRKİYE'YE KOMŞU OLAYIM

İsrail'in hedefinin Suriyenin bölünmesi sonucunda Türkiye'ye komşu olmak olduğunu söyleyen Öğüt, "Suriye bölünsün ben Türkiye'ye komşu olayım. Bakın İsrail'in kutsal kitabındaki amacı şudur. Dicle ile Fırat arasındaki kutsal topraklara sahip olmaktır. Bu nasıl olabilir, Suriye parçalanırsa İsrail gelir o bölgeye yerleşir. O bölgeye yerleştiği zaman Türkiye de çok kötü sonuçlar olur. Yani bizim komşumuz o zaman Kürtler de değil Yahudiler, İsrailliler olurki o zaman biz İsrail'le değil Amerika'yla savaşmış oluruz. Bunun müsebbibi de bu hükümet olur. Ben buradan bu hükümetten rica ediyorum. Derhal ve derhal Suriye 'nin içi işlerini bırakın kendisini nasıl yönetirse yönetsin sen kendi iç işlerinle ilgilen ve kendi sorunlarına bak." diye konuştu.