Petrol
96.44
-0.22%
Euro
18.2843
-0.08%
Dolar
17.8983
-0.29%
Altın
1.032
0.15%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
416.899
-2.87%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra'da Türk vatandaşlarıyla buluştu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra'da Türk vatandaşlarıyla buluştu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye'nin toprağında gözümüz yok, ama gözü olanlar terk etsin" derken, İslam'ı terörle bağdaştırmaya çalışanların 'aynaya bakması' gerektiğine vurgu yaptı.
  • AA
  • 05.12.2019 - 04:09

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi için geldiği Londra'da, Old Billingsgate binasında İngiltere'deki Türk vatandaşları ve Müslüman toplumuyla bir araya geldi.

  Burada yaptığı konuşmada, "Bugün kendi milli güvenliği için hiç kimsenin icazetini aramadan operasyon düzenleyen, dış politikası bağımsız bir Türkiye var." ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra da Türk vatandaşlarıyla buluştu #1

  "SURİYE TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK, OLAN TERK ETSİN"

  "Tabii herkes bize akıl veriyor, 'Sizin Suriye'de ne işiniz var?', bize diyorlar ki; 'Suriye'den ne zaman çıkacaksınız?'. Tabii bizim onlara verdiğimiz tek cevap var; Sizin Suriye'de ne işiniz var? Suriye'ye sınırınız var mı? Yok. Peki ne işiniz var? 10 bin kilometreden oraya geliyorsun, 3 bin, 5 bin kilometreden oraya geliyorsun ama bizim 911 kilometre sınırımız var. Bu teröristler; bu YPG/PYD, DEAŞ, PKK bütün bunlar havan toplarıyla, füzelerle her an sınıra, bütün sınır şehirlerimize atışlar yapıyorlar. Biz şehitler veriyoruz, bizim yaralılarımız var ve bütün bunlar karşısında biz eli bağlı neyi bekleyeceğiz? Evet biz oradayız, orayı bu teröristlerden temizleyene kadar oradan çıkmayacağız. Şunu çok açık ve samimi söylüyorum; Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok ama gözü olanlar lütfen terk etsinler."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye'nin toprağında gözü olan terk etsin

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra da Türk vatandaşlarıyla buluştu #2

  "TÜRKİYE'YE İNANIN, DEVLETİNİZE GÜVENİN"

  Kendilerinin sadece 82 milyonun güvenliğini değil yurt dışında yaşayan 6.5 milyon vatandaşının da haklarını savunan diplomasisi güçlü bir Türkiye olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Bütün bunlar Türkiye'nin kendine güvendiğinin, kendine inandığının, uzun yıllar sonra potansiyelini yeniden harekete geçirdiğinin işaretleridir. Hiç şüphesiz bu başarıların tamamı hepimizindir, hepimizin eseridir. Bu başarı, öncelikle devletine, iradesine, demokrasisine 15 Temmuz gecesi olduğu gibi gerektiğinde istiklal ve istikbaline canı pahasına sahip çıkan aziz milletimizin başarısıdır. Türkiye bu noktalara, tam bir seferberlik ruhuyla hareket ederek geliyor. Sizlerden kalbinizi ferah tutmanızı istirham ediyorum, sizlerden Türkiye'ye inanmanızı, devletinize güvenmenizi istiyorum." ifadesini kullandı.

  Recep Tayyip Erdoğan, toplantı için daha büyük bir salon bulunamadığını ve bu nedenle yaklaşık bin vatandaşın dışarıda olduğunu, içeride de bazı vatandaşların ayakta kaldığını belirterek helallik diledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra da Türk vatandaşlarıyla buluştu #3

  "İSLAMİ TERÖR DİYENLER, AYNAYA BAKSINLAR"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin teröre 40 yılda çok kurban verdiğini, ancak bunlar yaşanırken kimsenin başsağlığı dilemediğini, arayıp sormadığını belirterek, "Terör örgütlerine bilabedel 10 binlerce tırla silah, mühimmat, araç, gereç gönderenler, bize paramızla silah vermediler, araç, gereç vermediler. Biz tüm bunlara rağmen çalıştık, gayret ettik. Kötü komşular bizi ev sahibi yaptı." diye konuştu.

  Erdoğan, terörle mücadelede akıl verenlere "Siz aklınızı kendinize saklayın", ikide bir "İslami terör" ifadesini kullananlara da "gidin aynaya bakın" dediklerini aktardı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslami terör diyen aynaya baksın

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra da Türk vatandaşlarıyla buluştu #4

  "İSLAM, BARIŞ DİNİDİR"

  İslam'ın ''barış'' anlamına gelen Arapça "silm" kelimesinden doğduğunu hatırlatan Recep Tayyip Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

  "İslam, barış dinidir. Barış dini olan dinimize asla terörü yaklaştıramazsınız ve terörün yanına sıfat olarak İslam'ı koyamazsınız. Bu ifadeyi kullananları, kusura bakmasınlar ben de lanetliyorum. Bunlara şunu sormak lazım; Yeni Zelanda'da 51 Müslüman'ı namaz esnasında şehit edenler kimdi? Hristiyan. Biz diyor muyuz Hristiyan terörist? Böyle bir şey kullandık mı? Kullanmadık, kullanmayız da. Niye? Bizim dinimiz İslam buna da müsaade etmez. Önce dinlerimiz arasındaki ilişkilerin nasıl barışık hale geleceğini konuşalım. Maalesef şu anda dünyada hala saygın ülkelerin saygısız bazı liderleri 'İslami terör' ifadesini kullanıyor. Bu olamaz. Bunu kabullenmemiz mümkün değil. İkili görüşmelerimizde de 'Bu ifadeleri kullanmayın. Siz, bizi yaralıyorsunuz.' diye defaatle söyledik, söylüyoruz."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra da Türk vatandaşlarıyla buluştu #5

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra da Türk vatandaşlarıyla buluştu #6

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra da Türk vatandaşlarıyla buluştu #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir