Erdoğan'dan Obama'nın başkan seçilmesine ilk yorum

Erdoğan'dan Obama'nın başkan seçilmesine ilk yorum

Endonezya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanlık seçimini Barack Obama'nın kazanmasıyla ilgili olarak ilk kez konuştu. Erdoğan ''Bizler 4 yıllık bir çalışma arkadaşlığı dönemi itibarıyla tanıdığımız bildiğimiz ve müşterek dünya siyasetinde çalışmamızın olduğu süreci yaşadık. Sadece dünya siyasetinde değil, bölgemizde de yoğun çalışmalarımız oldu. Stratejik ortaklığımız Sayın Obama ile model ortaklığa tırmandırdığımız bir dönemi yaşadık. Ben de şahsım ülkem adına kendilerini bu başarılarından dolayı tebrik ediyorum." dedi.

ABD'Yİ TAKDİR ETTİ "DARISI BİZİM BAŞIMIZA" DEDİ

Tebriğin ardından Erdoğan "İki tarafın da başarısı takdir edilecek cinsten. Takındıkları tavrı da takdir ediyoruz. Darısı da başımıza diyoruz. Obama'nın açıklaması çok önemliydi. 'Mavi kırmızı eyaletler yok tek Amerika var' açıklaması tüm Amerikalıları kucaklama açısından çok önemliydi" dedi. Obama'nın başkan seçilmesinin hayırlara vesile olması dileğinde bulunan Erdoğan; "Umarım dünya barışına katkı sağlar" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın gündeme ilişkin açıklamalarından satır başları..

"ARAKANLILAR'IN YAŞADIKLARINI SURİYELİLER'E YAŞATMAYIZ"

En önemlisi BM Güvenlik Konseyi'nde adım atılmalı. Üyeler arasındaki sıkıntı genele de yansıyor. Rusya ve Çin'in tavrının değişmesi gerekiyor.
Gerek Fransa gerek Almanya'nın farklı adımlar atmasını bekliyoruz. Türkiye ziyaretleri var. Çin'le de bu konuyla ilgili görüşmelerimiz var. Bu iş çok daha ciddi boyutlara ulaştı. 111 bin sığınmacı var. Biz her türlü desteği sağlıyoruz, ama biz ölümden kaçan insanların zor durumuna göz yumamayız. Arakan'da müslümanların yaşadığını biz Suriyeli sığınmacılara yaşatmayız.

NATO'DAN ALINACAK PATRIOT FÜZESİ İDDİASI

Patroit füzesinin alımı konusunda benim haberimin olması lazım. Sağır duymaz uydurur yaklaşımı var. Bizim NATO'dan bugüne kadar talebimiz olmadı. Para ödeyip alma yönünde de bir düşüncemiz olmadı.

Ben yarın bir tebrik görüşmesi yapacağım. Ülkeye dönüşümden hemen sonra bu konuları görüşmek istiyoruz. Telefon diplomasisiyle de olabilir yüzyüze de olabilir. 910 km sınırı olan bir ülkeyiz. Etkilenme çok fazla. Sorumluluğumuzu biliyoruz ve bu idrakle görüşmeleri yapacağız. Bu kadar insanın öldürüldüğü bu kadar insanın göçe zorlandığı bir insanın hala kendi ülkesinde liderliğe oynamasını herhalde kimse kabul etmez. Böyle bir bakışın olmasını bizim kabul etmemiz mümkün değil. Burada bir vahet var cinayet var. Bayramda güya silahlar susacaktı. Cuma namazı sırasında camiler bombalandı. İçerde insanlar cuma namazında sen gelip cami bombalıyorsun sonra utanmadan sıkılmadan müslümanım diyorsun.

"BORDO BERELİLERİN HAREKATINDAN HABERİM YOK"

Zaman zaman hava harekatını izliyorum. Bordo bereli askerlerin giriş çıkışı konusunda bir haberim yok.