Euro
10.1464
0.29%
Dolar
8.6346
0.09%
Altın
493.36
0.23%
Borsa
1.407
1.58%
Bitcoin
380.282
3.63%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C
  Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir'e neden çıkmadı

  Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir'e neden çıkmadı

  23 Nisan'da Anıtkabir'deki törende Gül, Erdoğan ve Özel yoktu. Neden mi?
  • 23.04.2012 - 15:20

  Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir e neden çıkmadı #1

  Bugün günün en çok konuşulan konusu oldu. Anıtkabir'deki törenlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel yoktu. Muhalefet liderleri Kılıçdaroğlu ile Bahçeli ise protokolde yerini aldı. Ankara'nın En Özel Kalemi protokoldeki bu eksikliklerin nedenini yazıyor. 

  ANITKABİR'E NEDEN ÇIKMADILAR

  Türkiye'nin çok alışkın olmadığı bir 23 Nisan tablosu vardı bugün Anıtkabir'de.. Anıtkabir'deki törene ne Cumhurbaşkanı ne Başbakan ne de Genelkurmay Başkanı katıldı. Şimdi herkes aynı soruyu soruyor: NEDEN? Sosyal medyada da tepki çeken bu durumun açıklamasını Özel Kalem yapıyor. 

  ASLINDA ANITKABİR'DE BİR EKSİK VARDI

  23 Nisan protokolüne göre; Meclis Başkanı Başkanlığı'nda bir heyet Anıtkabir'e çıkıyor. Yani o protokolde Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı zaten yok.. Başbakan Erdoğan ise bu yıl törenlere katılmamayı tercih etti. Bu konuda bir zorunluluk yoktu ancak teammül vardı. Başbakanlık konuya ilişkin olarak "Ulusal Bayramlar Yönetmeliğine göre Milli Eğitim Bakanı çelenk koyar" dedi. Başbakan katılmayınca yerine vekaletten Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ Anıtkabir'de hazır bulundu. 

  ERDOĞAN'IN ANITKABİR SORUSUNA CEVABI

  TÖREN PROTOKOLÜ DEĞİŞECEK

  Aslında bu durum aylar önce gündeme gelen protokolde yapılacak değişikliklerle ilgili.. Ankara kulislerinde törenlere ilişkin protokollerle ilgili yeni bir düzenleme konuşuluyor. Şu anda Başbakanlık'ta bulunan Milli bayramlarda yapılacak sivilleşme adımıyla ilgili.. Bu düzenlemeyle birlikte resmi törenlere ilişkin protokollerde değişiklikler yapılacak.. Yapılacak değişikliklerle 23 Nisan törenlerine Milli Eğitim Bakanı başkanlığında bir heyet eşlik edecek.. 19 Mayıs'ta ise Gençlik ve spor bakanlığından bir heyet Anıtkabir'e çıkacak.. Yönetmelikle bu tartışmalara da son nokta koyulacak. Bir anlamda her tören sahibine teslim edilmiş olacak. 

  Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın Anıtkabir'de yapılan törenlere katılmaması Twitter'da büyük tepki çekti.

  İŞTE O TWEETLER..

  Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir e neden çıkmadı #2Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir e neden çıkmadı #3Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir e neden çıkmadı #4Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir e neden çıkmadı #5Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir e neden çıkmadı #6Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir e neden çıkmadı #7Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir e neden çıkmadı #8Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir e neden çıkmadı #9Gül-Erdoğan-Özel Anıtkabir e neden çıkmadı #10

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir