Gül'den Erdoğan'a: Adamlarını artık sustur

Gül'den Erdoğan'a: Adamlarını artık sustur

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ikili görüşmede, AK Parti içinde cumhurbaşkanlığı için yeniden adaylığı aleyhine konuşanlardan rahatsızlığını dile getirdiği iddia edildi.

Taraf gazetesi Ankara temsilcisi Lale Kemal'in o iddia ile ilgili yazısı..

GÜL-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNİN DETAYLARI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeniden bu göreve aday olması hâlinde, kurucusu olduğu partisi içinden bazı önemli isimler tarafından bunun engellenmek istenmesinin kendisini çok üzdüğünü, Basın Danışmanı Ahmet Sever aracılığıyla Vatan'dan Ruşen Çakır'a, temmuz ayı sonlarında verdiği söyleşi ile aktarmasından kısa süre sonra, yol arkadaşı, Başbakan Erdoğan ile baş başa bir saati bulan bir görüşme yapmıştı. Bu görüşmede, Gül'ün, Sever'in, Çakır'a aktardığı görüşleri yeniden Erdoğan ile paylaştığı biliniyor. Gül, AK Parti içinden önemli isimlerin, Cumhurbaşkanlığı makamı üzerinden kendisini hedef alır açıklamalarının artık sonlanması gerektiği mealindeki fikirlerini aktarırken, Erdoğan yorum yapmadan yalnızca dinlemiş. Belli ki Erdoğan, sonradan gereğini yapmış ki, partili önemli isimler, artık kendisinin kuvvetle muhtemel olan Cumhurbaşkanlığı'na adaylığı üzerinden Gül'ü yıpratma taktiğini sürekli gündeme getirmez oldular.

GÜL'E KARŞI ELEKTRONİK MUHTIRA

Malum TSK, Cumhurbaşkanlığı makamını, yasama ve yargı üzerindeki vesayet sisteminin önemli bir aracı olarak kullanagelmiş ve bu makamın, kimi mensuplarının darbe planları yaparak devirmeye çalıştıkları AK Parti'den bir isim olan Gül tarafından doldurulmasına karşı, bizzat komutan emriyle 2007 yılında sonuçsuz kalan bir elektronik muhtıra yayımlama noktasına gelmişti. Ama Gül'ün, Meclis iradesiyle aynı yıl Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesiyle bu makam askerî vesayetin aracı olmaktan çıkmıştı.

ERDOĞAN ADAY OLURSA GÜL ÇEKİLEBİLİR

Şimdi de Cumhurbaşkanlığı koltuğu, Gül ve Erdoğan taraftarları arasında bir polemik konusu hâline geldi. 2014'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık iki yıl olmasına rağmen kimin aday olacağı tartışmaları çoktan başladı bile. Her ne kadar bu koltuğa başka isimlerin de aday olmasına engel yok ise de daha ziyade tartışmalar, Gül ve Erdoğan'ın adaylıkları üzerinden yürüyor. Resmen açıklamasa da Erdoğan'ın, bu makama aday olacağı biliniyor. Gül'ün ise, beş yıllık bir süre için yeniden aday olma hakkı bulunduğu hâlde, Erdoğan'ın resmen açıklaması hâlinde bu göreve talip olmayacağı kuvvetle muhtemel.

ERDOĞAN'IN GÜL'E "TUTUKLU VEKİL" TEPKİSİ

Gül'ün, önceki gün Meclis'in açılış oturumunda yaptığı konuşmada, kurucusu olduğu bu iktidar partisinin, bazı politikalarıyla çelişen açıklamaları ve özellikle tutuklu vekillerin, Meclis'te yerlerini almaları gerektiği yolundaki sözlerine, Erdoğan'ın, "bu düşünceyi paylaşmıyoruz," şeklindeki tepkisi, ikili arasında, Cumhurbaşkanlığı adaylığı üzerinden yeni bir polemik konusu olarak yorumlandı. Gül'ün, Meclis konuşmasında bazı güncel konulara ilişkin yaptığı vurgular, Erdoğan'ın bir gün önceki AK Parti kongresinde yaptığı açıklamalarıyla zıt düştü. Ve bu durum, Gül'ün, Erdoğan'ın kongre konuşmasında ters düştüğü konuları not alıp, Meclis'te bunlara cevap verdiği şeklinde algılandı. Oysaki Gül, Meclis'te yaptığı konuşma metnini, kurultaydan iki gün önce yani cuma günü tamamlamış. Gül, Meclis konuşmasının bütününü ilk kez kendisi yazmış, ve sonrasında danışmanları üzerinden geçmiş ama metin üzerinde değişiklik yapmamışlar.

GÜL TÜRKİYE'NİN İTİBARINI KORUMA PEŞİNDE

Parlamenter sistemi esas alan Anglo Sakson gelenekten gelen Gül, konuşmasında, başkanlık sistemine çekincesini ortaya koyarak Erdoğan ile bu konuda da ters düşerken AK Parti'nin, artık vurgu yapmadığı AB sürecine kilitlenilmesi gerektiği çağrısının yanı sıra basına sansür konulamayacağı mealinde sözler sarfetmişti. AK Parti kongresine, bazı medya kuruluşlarının alınmamış olmalarının sonrasına rastlayan konuşmasında Gül'ün, basın özgürlüğünün önemine vurgu yapmış olması, kendisinin deyimiyle Türkiye'ye itibar kazandıracak önemli konularda ödün vermez bir duruş sergilediğinin önemli göstergesi olarak yorumlanabilir.

CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN ANLAŞACAKLAR

Gül, gerek önceki günkü Meclis konuşmasında gerekse başka platformlarda yaptığı açıklamalarında, iktidarın reformları aksatmasına karşı hep uyarıcı rol üstlendi. Ama nihai durumda, Gül'ün, kendisiyle birlikte AK Parti'yi kuran yakın yol arkadaşı Erdoğan ile, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu, zamanı geldiğinde oturup konuşacağını ve ikilinin, tahminlerin aksine kavgasız gürültüsüz bu sorunu halledecekleri Ankara kulislerinde hâkim olan bir düşünce.