Gürsel Tekin: Adaylığıma İstanbul halkı karar verecek

Gürsel Tekin: Adaylığıma İstanbul halkı karar verecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olup olmayacağına İstanbul halkı ve partisinin karar vereceğini söyledi.

Gürsel Tekin, CHP Halkevleri'nin düzenlediği etkinlik kapsamında çocuklar ve aileleriyle boğaz gezisine çıktı. Tekin, gezi öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Önümüzdeki seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olacak mısınız?” sorusu üzerine Tekin, “Şimdi öncelikle bir projemiz var. Gürsel Tekin adına, Ahmet, Mehmet adına değil. CHP önümüzdeki süreçte İstanbul'un sorunlarının üstesinden nasıl gelebilir, hangi öngörüler var bunları kamuoyuyla paylaşacağız. Adaylık kararına da İstanbul halkı karar verecek. İstanbullu kime güveniyorsa, kimin yönetmesini istiyorsa ona bakacağız. İnşallah gördüğüm kadarıyla İstanbul'da yaşanan önemli sorunların üstesinden ancak sosyal demokrat bir siyasi parti gelebilir. Rakip kim olacak tabi bilemiyoruz.

KADİR TOPBAŞ ÇOK KİBAR BİR İNSAN

Sonuç itibarıyla Kadir Bey ile 5 yıl burada çalıştık. İstanbul il başkanı ve aynı zamanda meclis üyesiydim. Sayın Topbaş da belediye başkanıydı. Kendisini çok önceden tanırım, çok kibar beyefendi bir insandır. Sonuç itibariyle AK Parti kimi aday gösterecek bilemeyiz. O AK Parti'nin vereceği karara bağlıdır. 2009 yılında Sayın Kılıçdaroğlu talep edildi. Bende o dönem aday olmama rağmen Sayın Kılıçdaroğlu'na teklif götüren insanım. Macera peşinde koşmam. İstanbul'un sorunlarının üstesinden gelecek hangi CHP'li varsa yanında saf alırım” diye konuştu.

BAŞBAKAN DUYSUN

CHP'nin önceki seçimde çok az bir oy farkıyla seçimi kaybettiğini anlatan Tekin, bu kez öngörülerinin seçimi almak olduğunu söyledi. Tekin, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in kamuoyunda tartışılmak üzere sunduğu 11 maddelik 'Teröre Karşı Ulusal Mutabakat' çağrısıyla ilgili de şunları söyledi: “Bugün 11 maddelik bir öngörü olarak kamuoyuna sunmuş ve bunu da meclis başkanı olarak değil kendisi bireysel Cemil Çiçek olarak önerdiğini ifade etmiş. Ama inceledim ki Sayın Çiçek'in önermiş olduğu 11 maddenin tamamı bu meşhur demokratik açılamayan kitapçığın tamamı. Yani görülüyor ki AKP mutfağında hazırlanmış ve Sayın Cemil Çiçek'e verilmiştir.” Tekin, daha sonra kendisinden iş isteyen bir kadına, “Kameralara söyle, Başbakan duysun” dedi.