Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
517.235
1.92%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  Haluk Koç: Başbakan'ın mektubu çaresizliğinin itirafıdır

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan2ın Kılıçdaroğlu'na gönderdiği mektup hakkında konuştu.
  • 29.08.2012 - 12:47
  Haluk Koç: Başbakan'ın mektubu çaresizliğinin itirafıdır

  Haluk Koç: Başbakan ın mektubu çaresizliğinin itirafıdır #1

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kemal Kılıçdaroğlu'na gönderdiği mektubla ilgili "CHP'nin önerisi, Türkiye'yi doğru yola sevk edebilecek bir teklif olarak değerlendirilebilecekken, AKP yine CHP'yi suçlamayı tercih etmiştir" ifadesini kullandı.

  DÜZEYSİZ BİR ÜSLUPLA CEVAP VERDİ

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç, yazılı açıklamasında, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin komşu ülke Suriye'nin selameti bakımından yaptığı kapsamlı çözüm önerisine, Sayın Başbakan, maalesef beklenildiği üzere somut ve anlamlı sayılabilecek bir yanıt yerine, düzeysiz, bir taşerona yakışan üslubuyla karşılık vermiştir" dedi.

  DIŞ POLİTİKANIN DOĞRULUĞUNDA ISRAR EDİYOR

  "Oldukça uzun, ancak içeriği bilinmeyenlerden yoksun olan tepkisinde dikkat çekici husus ülkemizi ve komşu Suriye'yle bölgemizi çok tehlikeli ve risklerle dolu bir noktaya getiren yanlış politikalarının doğruluğunda Sayın Başbakanın ısrar ediyor olmasıdır. Bu husus yakın gelecekte AKP'nin Suriye politikasının daha da vahim noktalara taşınabileceğinin bir işareti olarak, kaygılarımızı iyice arttırmış bulunmaktadır" diyen Koç, şöyle devam etti:

  SURİYE'NİN BUGÜNKÜ DURUMUNDA AKP'NİN DE PAYI VAR

  "CHP'ye göre, 'insani ve ahlaki zaaf ile malul' olan taraf, CHP değil, Suriye'de, kardeş ve Müslüman Suriye halkının kanının dökülmesi için Türkiye'de kamplarda silahlı eğitime destek sağlayan, ülkemiz kentlerinde kimlikleri belirsiz yabancı ajan ve unsurların boy göstermesine izin veren AKP iktidarıdır. Suriye'nin bu hazin noktaya gelmesinde, oradaki çatışan taraflar kadar, AKP'nin de büyük sorumluluğu vardır. Türkiye'nin ağırlığını Suriye'de barış ve uzlaşıdan yana koymaması ülkedeki şiddetin her gün artmasının önemli sebeplerindendir. Komşu ülkede dost Suriye halkının acılarına son vermek için AKP'nin boş sözler yerine, anlamlı ve sonuç alıcı yapıcı girişim ve eylemlerde bulunması artık şarttır. CHP'nin çözüm önerisi elbette bugüne kadar yapılan barış girişimlerinden esinlenerek oluşturulmuştur. Ancak sentez ve mantığı daha sistematik ve kapsamlı olması nedeniyle daha önceki önerilerden farklıdır. CHP'nin önerisi, Türkiye'yi doğru yola sevk edebilecek bir teklif olarak değerlendirilebilecekken, AKP yine CHP'yi suçlamayı tercih etmiştir."

  CHP  SURİYE HALKININ YANINDADIR

  CHP'nin 'dost Suriye halkının yanında' olduğunu kaydeden Koç, "Mazlum milletlere ilham kaynağı olmuş tarihi miras bize büyük Atatürk'ün emanet ettiği bir mirastır. Ancak, iktidara geldiğinden beri Atatürk'ün mirasını, aşındırmaya çalışan AKP'nin, şimdi Suriye hatalarını yüce ulusumuzun bu onurlu geçmişiyle izah etmeye kalkışması kabul edilemez bir yakıştırmadır. CHP dost Suriye halkının yanındadır. O ülkeye barış huzur ve istikrar gelmesi için çabalarını her planda ısrarla sürdürmeye devam edecektir. Sayın Başbakanın düzeysiz ve kabul edilemeyecek saldırganlıktaki üslubu, içine düştüğü açmazdan kaynaklanmaktadır. Çaresizliğinin itirafıdır. Sayın Başbakan unutmayın; tarih basiretsizler için affedici değildir ve acımasızdır" dedi.


  Görüş Bildir