HDP KCK üyelerini de aday gösterecek

HDP KCK üyelerini de aday gösterecek

Milliyet'ten namık Durukan'ın haberine göre; HDP’nin seçim beyannamesinde, “başkanlık sistemine karşı olunduğunu” açık biçimde belirteceği öğrenildi. Partide, Avrupa’daki KCK yöneticileri Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal’ın adaylığı da tartışılıyor. Bu isimlerin tutuklanmama güvencesi verilmesi halinde aday olabilecekleri, Siirt ve Van’dan aday gösterilebilecekleri belirtiliyor.

ALEVİLER TEMSİL EDİLECEK

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, HDP’nin seçim beyannamesinde Alevilerin taleplerinin dikkate alınması konusunda kapsamlı bir bölümün yer alacağını belirtti. Buldan, “Biz Alevi temsilini önemsediğimiz için seçilebilir yerlerden Alevilerin ortak belirlediği bir iki ismi listemizde aday olarak göstereceğiz” dedi. Buldan, kadınlar için ayrı bir seçim beyannamesi hazırlanacağını ifade ederek Kadın Bakanlığı’nın kurulmasıyla ilgili taleplerin seçim beyannamesine gireceğine söyledi. Buldan, beyannamede başkanlık sistemine HDP’nin karşı duruşunun da vurgulanacağını açıkladı.

Avrupa’da yaşayan seçmeni teşvik edecek çalışmalar yapıldığını söyleyen Buldan, eş başkan ve vekillerin Avrupa’ya gideceğini söyledi. Avrupa’dan 400 bine yakın oy beklediklerini açıklayan Buldan, bunun neredeyse yarım puan anlamına geldiğine dikkati çekti.

HDP aday listesine son şekli verilirken, daha önce adaylıkları kamuoyunda tartışılan KCK yöneticileri Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal’ın durumuyla ilgili değerlendirmeler yapılıyor. Edinilen bilgiye göre HDP, Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutuklanmama güvencesi verdiği Aydar ve Kartal’ın dönüşte başka bir sorun yaşayıp yaşamayacağı konusunda hükümetle de görüşmeler yapıyor. Gerekli güvencenin alınması halinde Aydar’ın memleketi Siirt’ten, Kartal’ın da memleketi Van’dan aday gösterilmesi bekleniyor.

PİR ADI ÖNE ÇIKTI

Diyarbakır’da Fikri Sönmez’in oğlu Naci Sönmez ismi öne çıkarken, ikinci Karadenizli’nin ismi de kulislerde konuşuluyor. 12 Eylül döneminde Diyarbakır cezaevi’nde açlık grevi yaparken hayatını kaybeden Kemal Pir’in yeğeni Ziya Pir’ın adı HDP’nin Diyarbakır adayları arasında geçiyor. DTK Eş Başkanı Hatip Dicle’nin vekil olmak istemediğini belirtmesine rağmen ismi hala konuşuluyor. Bu arada HDP’den yapılan yazılı açıklamada milletvekili adaylarına ilişkin medyada daha önce çıkan haberlerin gerçekle ilgisi olmadığı, çalışmaların devam ettiği belirtildi.