Petrol
96.32
-0.28%
Euro
18.1791
-0.45%
Dolar
18.1012
0.12%
Altın
1.017
-0.36%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
393.220
-7.67%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Leyla Zana ve Nursel Aydoğan'a dava

  BDP milletvekilleri Leyla Zana ve Nursel Aydoğan ile bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk hakkında dava açıldı.
  • 12.10.2011 - 12:16
  Leyla Zana ve Nursel Aydoğan'a dava

  Leyla Zana ve Nursel Aydoğan a dava #1

  BDP milletvekilleri Leyla Zana ve Nursel Aydoğan ile bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk hakkında, seçim öncesi katıldıkları toplantılarda, PKK terör örgütünün propagandasını yaptıkları, örgüt adına suç işledikleri ve izinsiz gösterilere katıldıkları iddiasıyla, ayrı ayrı dava açıldı.

  TERÖR PROPAGANDASI YAPTI

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan üç ayrı iddianame, Özel Yetkili 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

  BDP Diyarbakır milletvekili Leyla Zana ile ilgili hazırlanan iddianamede, Zana'nın 5 ayrı suça karıştığı belirtildi.

  Zana'nın, ölü ele geçirilen teröristlerin cenaze törenlerine katıldığı, seçim çalışmaları yürüttüğü Bismil ve Hazro ilçelerine bağlı köylerde yaptığı konuşmalarda ise ''terör örgütünün'' propagandasını yaptığı kaydedilen iddianamede, Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirilen mitingdeki konuşmasında da suç unsuru tespit edildiği belirtildi.

  İddianamede, sanık Leyla Zana hakkında 4 kez ''terör örgütünün propagandasını yapmak'', 2 kez ''2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu''na muhalefet etmek ve 2 kez de''örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' suçlarından toplam 45 yıla kadar hapis cezası istendi.

  NURSEL AYDOĞAN İÇİN 4 AYRI İDDİANAME

  BDP Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan hakkında hazırlanan iddianamede ise Aydoğan'ın katıldığı 4 ayrı etkinlikte, suç işlediği iddia edildi.

  Aydoğan'ın 13-14 Mayıs 2011 tarihinde Uludere'deki çatışmada ölü ele geçirilen 12 terörist için Diyarbakır'da düzenlenen yasadışı yürüyüşe katılarak, örgüt mensupları için saygı duruşunda bulunduğu bildirilen iddianamede, sanığın ayrıca Tunceli'nin Pülümür ilçesinde ölü ele geçirilen 7 örgüt üyesinden 4'ü için düzenlenen cenaze törenine de katıldığı kaydedildi.

  Sanık Aydoğan'ın MEYA-Der'in 18 Mayıs 2011 günü 1982 yılında cezaevinde kendisini yakan 4 örgüt üyesi ile Uludere'de 12 teröristin ölü ele geçirildiği operasyonları protesto etmek amacıyla organize ettiği yürüyüşe katıldığı belirtilen iddianamede, sanığın ayrıca 20 Nisan 2011 tarihinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesindeki çatışmada ölen örgüt mensubu için düzenlenen cenaze törenine katılarak, suç işlediği ileri sürüldü.

  Sanık Aydoğan'ın da, 4 kez ''terör örgütünün propagandasını yapmak'', 4 kez ''2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu''na muhalefet etmek ve 4 kez de ''örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' suçlarından toplam 72 yıla kadar hapsi talep edildi.

  Van Bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk için hazırladığı iddianamede ise sanığın Hatay'ın Hassa ilçesinde 6 Nisan 2011 günü çıkan çatışmada ölü ele geçirilen örgüt üyesi için Ergani'de gerçekleştirilen cenaze törenine katıldığı belirtildi.

  Sanık Tuğluk'un, 5 Mayıs 2011 günü düzenlediği toplantı ile 8 Mart 2011'de İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirilen Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde yaptığı konuşma ve 11 Eylül 2011'de bazı basın organlarında yer alan açıklamalarında suç unsuru tespit edildiğine yer verilen iddianamede, sanığın ayrıca terör örgütü PKK üyesi 4 kişi için Diyarbakır'da düzenlenen cenaze törenine de katıldığı ifade edildi.

  Sanık Tuğluk için de 4 kez ''terör örgütünün propagandasını yapmak'', bir kez 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek ve bir kez de ''örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' suçlarından 33 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

  Sanıkların yargılanmalarına önümüzdeki günlerde 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.

  AA


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir