Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
133.352
-1.44%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C

  Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

  Gassan Muallim'in, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği'ne yapılan provokatif eylem nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı belirtildi.
  • AA
  • 05.09.2019 - 21:43
  • Güncelleme : 05.09.2019 - 21:43
  Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

  Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bugün sabah saat 06.00 sularında, 8-10 kişiden oluşan bir grup, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği kançılaryasının kapısına tehditvari ifadeler içeren bez parçası astı.

  Bunun üzerine, Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Gassan Muallim, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak olaydan duyulan rahatsızlık kendisine aktarıldı.
  Muallim'e, bu şahısların kançılarya giriş kapısına kadar yaklaşabilmelerinin, her şeyden önce Türk Büyükelçiliği'nin güvenliği bakımından kaygı verici bulunduğu vurgulandı.

  Lübnan ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı na çağrıldı #1

  Ayrıca, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği başta olmak üzere Lübnan'daki tüm Türk çıkarlarının korunmasına yönelik gereken güvenlik tedbirlerinin vakit geçirmeksizin alınması talep edildi.

  Bu bağlamda benzer girişimler, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği tarafından da Lübnanlı makamlar nezdinde yapıldı.

  BEYRUT BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE PROVOKATİF EYLEM

  Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın, "Osmanlı Devleti'nin Lübnanlılara devlet terörü uyguladığı" yönündeki skandal ifadelerinin ardından Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği'ne, provokatif eylemde bulunuldu.

  Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, başkent Beyrut'un kuzeyinde yer alan Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği önüne, sabahın erken saatlerinde 8-10 kişilik bir grup geldi.

  Polislerin tüm ikazlarına rağmen büyükelçilik binasının giriş kapısına kadar ilerleyen provokatörler, Türk bayrağı ile birlikte üzerinde kuru kafa figürü ve "Siz de oturun oturduğunuz yerde" yazılı bir ifadenin yer aldığı pankartı, binanın ana kapısına astı.

  Provokatif eylem, pankartın büyükelçilikte görevli polisler tarafından kısa sürede indirilmesiyle sona erdi.

  Söz konusu kişilerin ise Cumhurbaşkanı Avn'ın siyasi partisi Özgür Yurtseverler Hareketi'ne bağlı Omega Grubu mensupları olduğu ifade ediliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir