Özgür Özel: Mehmet Şimşek'le görüşmemizi Erdoğan istedi
ensonhaber.com

Genel Başkanı Özgür Özel, Ekol TV'de katıldığı programda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Siyasette normalleşme ve diyalog kültürünün normal bir şey olduğunu dile getiren Özgür Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapacakları görüşmeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istediğini ekledi.

Özgür Özel'in açıklamalarından önemli ayrıntılar şöyle:

Genel başkanlığa aday olmaya karar verdiğim süreç özel bir süreçti, bir travmadan sonra yaşanan süreçti ama hayatımın hiçbir evresinde genel başkanlık hedefiyle yanıp tutuşmuyordum. Ara ara soruluyordu genel başkanlık sorusu ama keşke parti iktidar olsaydı da genel başkan olmaya gerek kalmasaydı. Önemli olan Cumhuriyet'in 100. yılında partimizi iktidar yapmaktı.

Değişimi dile getiren ilk kişi Ekrem İmamoğlu'ydu

14-28 Mayıs seçimlerinin olduğu süreçte bir sürü yanlış yapıldı ama var gücümüzle seçimi almak için çalıştık, olmadı. Sokaktaki gençlerin gözünün feri söndü. Değişimi dile getiren ilk kişi Ekrem İmamoğlu'ydu. Değişim olmazsa İstanbul'a da aday olmam dedi. O yüzden değişim olması gerektiğini konuşmaya başladık.

Seçimden sonra herkes fatura kesmek için bir yer arıyordu. Seçmen değişmeyeni cezalandırdı. Siyaset sokağın sesini duyma sanatıdır. Değişim ekibi aslında olmayacak bir şeyi oldurdu, herkes risk aldı.

"Biri 'Kardeşim sen boş havuza balıklama atlıyorsun' dedi"

Manisa'da 3 saat boyunca karanlıkta tek başıma oturarak düşündüm. Aday olmaya karar verdiğimi bilmesi gerekenlere söyledim, eşime daha söylememiştim. Siyaset arkadaşlarıma söyledim böyle bir adım atacağımızı. Destekleyeceğini düşündüğüm ama desteklemeyenlerden biri 'Kardeşim sen boş havuza balıklama atlıyorsun' dedi. Ben de dedim ki 'Zaten o yüzden kimse atlamıyor. Ben hesap ettim, düşene kadar dolacak.

"Siyasetçilerin görüşüp konuşması normal"

Normali bu diyoruz, normali görüşmek. Siyasetçilerin görüşüp konuşmasının normal olduğunu söylüyoruz.

"Bidon Kafa diyen zihniyet, kutuplaşma olmadan yaşayamaz"

Kutuplaşma ortamından beslenenler var. Normal siyaset ortamında kendisine yer olmadığını düşünenler var. Mesela bir adam Youtube videosu çekiyor, ağır hakaretler ediyor. Bana hırsı ne? Geçmişte 'Bidon Kafa' diye köşe yazısı yazmış arkadaş, seçimin ertesi günü. Bir yerde sular kesilmiş, 'Hadi bakalım bidon kafalılar, bu iktidarı siz seçtiniz şimdi gidin su sırasına girin' diyor. Ben vaktiyle bunu eleştirmiştim, onun da hırsı bundan. İyi ki de onunla aramda böyle bir açı var. O oy alamayınca 'hatamız nerede' demek yerine oy vermeyen seçmene 'bidon kafa' diyen zihniyet. Zaten bu partinin 47 yıl sonra birinci parti olmasının sebebi bu zihniyetten kopması. Seçmene kafa tutan bir yaklaşımı reddediyorum. Bunlar kutuplaşma olmasa yaşayamazlar.

"Emekli maaşları asgari ücrete çıkarılmalı"

Mehmet Şimşek'le ekonomi programı çalışmayacağız. Biz Cumhurbaşkanı ile konuştuk. Mehmet Şimşek fikri de Cumhurbaşkanı'ndan çıktı. 10 bin TL ile geçinen emekli, temmuzda ara zam yapmayacağınızı söylediğiniz asgari ücretli ve borçlarını ödeyemeyen dünya kadar insan var. Emekli maaşları asgari ücrete çıkarılmalı, asgari ücrete de enflasyon farkı verilmeli.

"Mehmet Şimşek'in politikasına destek vermeyiz"

Bunun için para lazım. Mehmet Şimşek kemer sıkıyor. Dedim ki krizin sorumlularına değil krizin mağdurlarına yöneliyor. Bu kişilerden krizin faturasını çıkaramazsınız. Bunun için de bu vergi sisteminin değişmesi lazım dedim. Size tek önerim şu; Türkiye'deki gelir adaletsizliğine müdahale etmek için adil bir vergi sistemi. Benim Türkiye'yi erken seçime götürecek gücüm yok ama biz iktidara gelirsek bunu getireceğiz. Bu insanlara acıyorsak vergi reformu yapmamız lazım dedim. Mehmet Şimşek gelsin, onunla görüşün dedi kendisi. Bayramdan sonra Şimşek'le görüşeceğiz. Ama bizim onunla bu kemer sıkma politikasına destek vermemiz söz konusu olamaz. Krizin çözümü garibanın kemer sıkması değil vergi vermesi gerekenlerden vergi almak ve kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak.

Bahçeli'ye ittifak şartı

31 Mart seçimlerinde iktidara ortak olduk. İktidara ortağım anayasal olarak ama iktidar ortağı değilim. Devlet Bey bize ittifak teklif ediyor. Biz ittifak olmadan yüzde 47 aldık. Partilerle ittifak yapmayınca şöyle bir avantaj var, kavga edecek kimse olmuyor. Devlet Bey Cumhur İttifakı'ndan ayrılacaksa bizim Türkiye İttifakı'na gelebilir. Bunun yolu çok basit. Renklerimiz kırmızı beyaz. Filenin Sultanları şampiyon olunca Türk bayrağı yükselince duygulanan herkes Türkiye İttifakı'na gelebilir. Bunun dışında şartımız yok. Devlet Bey de Milli Takım gol atınca seviniyorsa gelsin ki seviniyor biliyorum. Bizim müzakeremiz emekliler ve emekçiler için. Devlet Bey buna hazırsa bizim ittifakımıza gelebilir. Ama o çıkar ittifakları onların işi bizim değil.

"CHP'li belediyelere şu anda akraba ataması yok"

Şu anda bir tane böyle bir atama yok. Balıkesir Büyükşehir'e milletvekilimizin abisi danışman olmuş. Arayıp 'Ne yapıyorsun?' dedim, 'Yıllardır birlikte siyaset yapıyorum' dedi, ben de 'Gönüllü olsun o zaman' dedim. Bursa'da, Adana'da oldu aynısı. Olup da göreve devam eden bir tek Kırşehir'de oldu. Arayıp sordum, başkan 'Öyle değil, atama yaptığım kişi 20 yıldır devlet memuru. 6 yıldır bu görevde, biz seçildik ama görev yeri değişmiyor her seferinde yeniden atanıyor. Ve dendiği gibi akrabam değil, soy isim benzerliği. Bütün Kırşehir biliyor' dedi. Kırşehir biliyor ama Türkiye bilmiyor. Onu açıkladık.