Paralel yapı operasyonu fezlekesinde FETÖ ismi kullanıldı

Paralel yapı operasyonu fezlekesinde FETÖ ismi kullanıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, "yasa dışı dinleme, casusluk, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, resmi belgede sahtecilik, terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul merkezli 12 ilde operasyon düzenlenmişti.

FEZLEKENİN DETAYLARI

Düzenlenen operasyonlarda 28′i tutuklu 80 kişi hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin savcılığa gönderilen 1758 sayfalık fezlekenin detayları ortaya çıktı.

Fethullah Gülen’in 1 numaralı şüpheli olarak yer aldığı fezlekede, eski polis Emre Uslu, Gültekin Avcı, eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün’ün de aralarında bulunduğu 80 kişi de şüpheli olarak yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile çok sayıda bakan, bürokrat, akademisyenin de bulunduğu 101 kişinin ”müşteki-mağdur” olarak yer aldığı fezlekede, şüphelilerin müştekilere yönelik yasadışı eylemleri tek tek sıralanıyor.

FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ: FETÖ

Terör ve terörizmin tanımının yapıldığı fezlekede, ilk kez "Paralel Devlet Yapılanması" (PDY) ve "Fetullahçı Terör Örgütü" (FETÖ) tanımlamalarının kullanılması dikkat çekti. Fezlekede, söz konusu örgütün kuruluşu, amacı, yapılanması, faaliyetleri ve stratejisi anlatılıyor.